Rüyalar Nerede Kayıt Edilir?
            Rüyalar; gerçek dünyadan hangi âlem olduğu bilinmeyen bir âleme yolculuğun bazen en tatlı bazen en kötü hali. İstemsizce olur bu seyahat. İki dakika gözlerimi dinlendireyim dersin, kendini kim bilir hangi kaf dağında hangi prensesi öperken bulursun. Ya da gün sona ermiş dünya karanlığa gömülmüştür. Ve sen yaşama biraz mola verip yatağına dinlenmek için girip gözlerini kapadığında kendini koca koca yılanların içinde bulursun ya da o canım dediğin babanın ölüsü başındasındır. Ya hiç bitmeyecekmiş hissi veren, ağlayarak uyandığımız kâbuslarımız ya da hiç bitmesin bu tatlı an diye düşünürken birinin bizi uyandırdığı o kötü an.
 
             Peki, rüya neden görülür? Ve kayıt altına alınabilir mi? Rüyaların Kayıt Yeri neresidir? Rüya görmenin çoğunluk tarafından kabul görmüş bir sebebi var. O da bilinçaltı dediğimiz durum. Ben buna kesinlikle inanıyorum ki; benden daha çok rüyalarla uğraşan birisi olduğunu sanmıyorum. Nedir bu bilinçaltı olayı?

            Şimdi gündüz yolda yürüyorsunuz, bir gazete parçası görüyorsunuz yerde ve bir fotoğraf. Fotoğrafta sadece bir kaç tane karga var. Aslında hiç dikkat etmiyorsunuz. Sadece görmüş olyorsunuz, bakmıyorsunuz yani. Ve akşam rüyanızda başkarakteri karga olan bir olay yaşıyorsunuz. Gün içerisinde onca olay yaşamanıza rağmen karga görmemizin nedeni o fotoğraftaki karganın bilinçaltınıza siz farkında olmadan atılmasıdır. Hatta sabah uyanınca bu karga da neyin nesiydi? Diye epey bir düşünebilirsiniz.

            Şimdi rüyalar kayıt altına alınır mı? Ona bakalım. Uyandığımızda rüyayı hatırlama konusunda iki seçeneğimiz var: Ya hemen uyandığımızda hatırlıyoruzdur gördüklerimizi ki bu noktada size önerim önemliyse gördükleriniz hemen bir yere not etmeniz çünkü günün ilerleyen saatlerinde unutacaksınızdır. İkinci seçeneğimiz ilk uyandığımız sırada hiç bir şey hatırlamıyoruzdur hatta rüya gördüğümüzü bile hatırlamayız. Ve günün ilerleyen saatlerinde eğer rüyada gördüğümüz şeylerle ilgili herhangi bir şey olursa ya da bir nesne görürsek o anda kavrama yoluyla öğrenir gibi her şeyi bir anda hatırlayacağız. Sonuç; rüyalar kayıt altına alınır; beynimiz tarafından.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir