Mazı Arıları Hakkında Bilgi
            Mazı arılarının duyargaları 13-14 segment uzunluğundadır. Bazı türleri kanatsızdır. Kanatları eğer varsa, kanatlarında damarlar mevcuttur. Kambur ve parlak bir vücutları bulunmaktadır. Siyah ya da koyu kahverengi renk alırlar. Dişleri iki taraftan baskın, abdomenidir. Arı türünün larvaları, bitkiler üzerinde belirgin bir şekilde görülebilir.

            Dişileri, bitkilerin dokularına yumurtlama sağlarlar. Bu bitkiyi, konat bitki olarak belirleyip, tek bir türüne yönelirler. Bitki, larvalar eşliğinde mazıyı oluşturmaktadır. Mazı Arıları karasal alanlarda yaşarlar. Ağaç diplerinde ve tepelerinde, çöllerde yaşam faaliyeti göstermektedirler.
 
Mazı Arılarının Yaşam Evreleri
 
             Dişi mazı arıları, kendi türlerine yakın türlerin kullandığı, konak bitkilere yumurtlayarak yaşam döngüsünü başlatır. Kuru ve soğuk havanın hâkim olduğu bölgelerde yaşamazlar. Kuru ve soğuk bölgeler hariç, tüm Dünya’da bulunmaktadırlar. Ilımlı bölgelerde, meşe ağaçlarını konak bitki olarak kullanırlar.

            Bu bitkilerin, mazının gelişmesini sağlayan bölgelerine yumurtlama gerçekleştirirler. Bir bitkinin kökleri de dâhil olmak üzere, birçok alanını kullanabilirler. Larvaları yumurtadan çıktıktan sonra gelişmeye başlar. Pontania denilen bir faaliyet göstermektedirler.
 
Fontania: Mazının, yumurtalarla birlikte kimyasal olarak gelişebilmesi durumudur. Bu gelişme, kimyasal sentez sağladığından, yumurta bırakılmış olan bitkiye yapılacak saldırıları da engeller.
 
Mazı Arılarının Genetik Özellikleri
 
              Mazı arılarının geneli, eşeysiz üremeyle adlandırılmıştır. Döllenmemiş yumurtalarla oluşturulan erkek ve dişi yavrular sahip olabilmektedirler. Farklı meşe türlerinde üreme sağlayarak, çeşitli genetik yapılar oluşturmuşlardır. Pul mazıları ve Birleşik Devletler ’de bulunan canlı meşe mazı arıları, genetik çeşitliliği içeren mazı arı türlerindendir.

            Pul mazıları oluşumunda, bulunan yumurtalardaki pullar, sonbaharda büyümeye devam eder. Koparak yere düşen pullar, Nisan aylarında dişilerin ortaya çıkmasıyla meşe çiçeği salkımlarına bırakılır. Meşe çiçeği salkımına bırakılan yumurtalar, kırmızı kuş üzümlerine benzemektedir, kuş üzümü mazısı üremesine yol açmaktadır. Bitkiler üzerindeki konumları ile beraber farklı şekiller almaktadırlar.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir