İnatçılık Ne Demektir?
            Kişiliği ortaya koyan özelliklerden biridir. Genel kültür olarak bilenen İnatçılığın en önemli özelliği, bir başkasının isteklerini veya dileklerini kabul etmemek buna karşı çıkmaktır. Hatta karşı tarafın isteğini yapmayarak, karşı taraf ile karşı karşıya gelmesi ve ona zıt davranması durumudur. İnatçı kişiler incelendiği zaman, bu kişilerin özgürlüklerine çok önem verdikleri ve bu yüzden biri tarafından kısıtlanma durumunda inatçılık dediğimiz kişilik özelliğinin devreye girdiği görülmüştür.
 
İnatçılık ve Dik Kafalılık Arasındaki Fark Nedir?
 
            İnatçılığın tam zıttı olarak dik kafalılığın bir başka amacı vardır. Bu da kişinin bir şey istemesi ve bunu haklı bir sebeple istemesi durumunda karşı tarafın anlayış göstermemesi, anlamaması durumunda dik kafalılık durumu görülür. Çocuklarda ağlama, kendini yere atma, bağırma olarak dışa vurulduğu görülür. İnatçılık ve dik kafalılık birbirine benzer.  Bu yüzden inatçılığı ve dik kafalılığı bir birinden ayırmak kolay değildir. İnatçılık, dik kafalığa göre daha sert bir duruş göstermektedir.

Çocuklarda İnatçılık Dönemleri

            Araştırmalara göre çocuklarda inatçılığın görüldüğü yaşlar 3 veya 4 yaşlarıdır. Çocukların bu dönemlerine birinci inatçılık çağı diyebiliriz. Örnek olarak çocuk, arkadaşı ile oyun oynuyorken birden oyun oynamayı bırakır. Arkadaşının oyuncağını alır ve vermek istemez. Buna biri müdahale etmek istediği zaman ağlar, kendini yere atmaya çalışır.

            Ardından ikinci inatçılık çağı olarak 11 veya 12 yaşlarında buluğ dönemi öncesi bir klasik inatçılık dönemi yaşarlar. Genel olarak eğitime karşı duruşlarında bir inatçılık görülür. Genel olarak isteklerini belirtme biçimi olarak inatçılığı kullanırlar.

İnatçılığın Tedavisi Nedir?

            İnatçılığın tedavisini bulmaya çalışmadan önce inatçılığı araştırmak gerekir. Bunun için öncelikle bilinmesi gerekenler bu bir kişilik özelliği olan bir inatçılık hali mi yoksa bunun arkasında bedensel bir rahatsızlık, nörolojik bir rahatsızlık mı olduğu araştırılmalıdır. Kişiyi veya çocuğu bunun için çocuk bir doktora, bir uzmana gösterilmelidir. Bu konu ile ilgili psikolojik alanında uzman doktorlara götürülmesi tavsiye edilir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir