Dopamin Ne Demektir?
Dopamin bir hormondur

Genel kültür bilgisi olarak söylemek gerekirse dopamin vücudumuzun ürettiği doğal bir kimyasaldır. Dopaminin hormonu beynimizde serotin hormonu ile birlikte en çok etkiye sahip hormonlardan birisidir. Genelde; duygularımız, arzularımız ve libidomuz üzerinde etki eder. 

Dopaminin etkisi nedir

Dopamin hormonunun en büyük etkisi insanın kendisini geliştirmesini sağlamasıdır. Dopamin hormonu ne kadar salgılanmaya başlarsa, insanın dünyaya ve kendine bakışı bir o kadar olumlu yönde etkilenmeye başlar. İnsan eğer bir işte kendisini başarılı hissediyorsa ve bir problemin üstesinden ustalıkla gelmekte başarılı olduysa, dopamin hormonu buna bağlı olarak salgılanmasında artış gösterebilir. Fakat dopamin salgılanmasında azalma insanı negatif açıdan bakmaya ve kendisine olan güveninin azalmasına yol açar. Bu nedenle insanlar kendilerini daha depresif ve mutsuz hissetmeye başlarlar.

Vücudumuzda dopamin eksikliğinin yol açacağı şeyler

Dopamin beyin fonksiyonları için önemli bir kimyasal olduğu gibi azalması da doğrudan beyinsel faaliyetleri ve beyni etkileyecektir. Eksiklik sonucu insanda hafıza kayıpları görülebilir. İnsanlar bu süreçte daha önce net hatırlayabildikleri şeyleri artık hatırlayamaz hale gelirler. Çoğu insanda görülen şey ise anksiyetedir. Bu hormonun yetersizliği sonucu insanda sosyal ortamlardan uzaklaşma ve içe kapanma durumu gözükür. Artık kişi dünyaya değil iç dünyasına bakar hale gelir ve devamlı kendisini sorunlarıyla yüz yüze bulur. Dopamin salgılanmasındaki yetersizlik çağımızda çaresi bulunamayan ciddi bir hastalık olan Parkinson’a dahi neden olabilir. Parkinson belirtisindeki nedenlerin arasında bir de dopamin eksikliği yer alır.

Uzak durulması gereken zararlı maddeler

İnsanlar bilerek ya da bilmeyerek hayatlarındaki üzüntüden ve depresyondan kurtulmak için bazı zararlı maddelere başvururlar. Bunlar dopamin hormonunun salgılanmasında ciddi bir artışa yol açar. Zararı ise şudur ki, beyni o maddelere bağımlı hale getirir. Normal bir insan maddenin etkisi kadar dopamin salgılayamayacağı için ne yaparsa yapsın kendisini mutsuz halde hissedecek ve önceden zevk aldığı şeylerden bile zevk alamamaya başlayacaktır. Maddeye gereksinim de tam bu noktada ortaya çıkar. Beyin her defasında daha fazlasını isteyeceği için madde kullanımında doz artışları da başlayacak ve bağımlı kişinin sonu ölüme kadar gidebilir.

Kendinize vakit ayırın.

 İnsanın kendine vakit ayırması beyinsel bir arınma olarak görülebilir. Nasıl ki insan dinlendirici bir banyo sonucu vücudundaki rahatsız edici toksinlerden kurtuluyorsa; sevdiği işi yaparken de kötü düşüncelerinden yani ruhunun toksinlerinden arınmış hisseder. Hobiler insanı başarıya ve mutluluğa götüren aktivitelerdir. İnsan hobisinde ne kadar başarılı olursa kendisine güveni ve başarıya olan azmi o kadar artar bu da dopamin salgılanmasında yardımcı bir etkendir. Hobisi olmayan ve hobi edinmekte güçlük çeken bireyler için en iyi uygulama ise her gün düzenli spor yapmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir