Genel Kültür Kategorileri Hangileridir?
Genel Kültür Nedir?

            Toplum tarafından üretilen bütün maddi ve manevi değerlerin toplamına kültür denir. Genel kültür ise; bireylerin var olan bu kültürel değerleri yorumlayıp, anlaması ve hayatlarına uygulamasıdır.

Genel kültür kategorileri nelerdir?

            Genel kültürü tek bir kategori altında değerlendirmek doğru değildir. Çünkü insanın bakış açısını değiştirip, var olan koşulları yeniden değerlendirmesine yardımcı olacak birçok kategori mevcuttur.  Bu nedenle genel kültür noktasında birçok eğitim verilir.

Tarih Kategorisi

            Kişinin bir olayı değerlendirebilmesinin ilk şartı olarak o olayı bilmesi kabul edilir. Bu nedenle genel kültür eğitiminin ilk adımı tarih eğitimidir. Kişinin yakın ve uzak olayların nedenini bilmesi, onu daha iyi ele almasını sağlar. İçinde bulunduğumuz nokta değerlendirilirken; o zamana kadar yaşananlar ve içinde bulunula ana etkisi ortaya konulur.

İnsan Hakları Kategorisi

            Genel kültür noktasında kendisini geliştirmiş kişiler ele alındığında; ilk başta bilinçli kişiler oldukları gözlemlenir. Bilinçli kişiler kendi haklarını bilen ve başkalarının haklarına da saygı duyan kişilerdir. Bir durum değerlendirilirken, kişi haklarını bilerek değerlendirmeli ve haklarını geliştirmeye çalışmalıdır.

Coğrafya Kategorisi

            İnsan içinde yaşadığı dünyayı ne kadar iyi bilirse o kadar bilgi birikimi yüksek birey olacaktır. Bu nedenle genel kültür kategorilerinde coğrafya eğitimi önemli bir yer bulur. Coğrafya ile insanın dünyayı bilmesi ve dünyayı ilgilendiren problemlere çözüm üretmesi amaçlanır.

Düşünme Eğitimi Kategorisi

            Düşünmek ve sorgulamak da genel kültür için olmazsa olmazdır. Bu eğitim genellikle okullarda felsefe eğitimi şeklinde olur. Diğer insanların da felsefe kitaplarına yönelmesi amaçlanır. Felsefe ile insanlar ahlak, din, siyaset ve bilim gibi temel konularda bilgi sahibi olurlar.

Sanat Kategorisi

            Genel kültürün en önemli kategorilerinden biri de sanattır. Genel kültürü yükseltmek adına yapılması gereken en önemli çalışma kişilerin sanat bilgisini arttırmak olacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir