Eşek Arıları Hakkında Bilgiler
            Eşek arıları normal arılardan çok daha iri yapılı canlılardır. Türkiye de Sarıca olarak adlandırılır. Diğer adı da Avrupa Eşek arısıdır. Ortalama bir arıbeyi 33 mm büyüklüğe sahipken, işçi arılar 25 mm bulur. Yani yaklaşık bal arılarını beş katıdır. Eşek arıları genelde petekleri ağaç kovuklarındadır. VE ağızlarındaki dişlerini kullanırlar çok nadir olarak bir saldırıda iğnelerini kullanırlar. Bu iğneler zehirlidir ve çok şiddetli ağrılara sebep olabilirler.
 
Özellikleri

            Eşek Arıları Nasıl Canlılardır sorusuna verilecek en iyi cevap savaşçı ve gaddardır. Renleri kızılımsı siyah ve sarıdan oluşur. İğnesinden çıkacak zehir bazı insanlarda alerji oluşturacağından ölümcül olabilir. Eşek arıları etçil hayvanlardır. Yavrularını tarım arazilerinde bulunan böceklerle besledikleri için tarıma da katkıları olur. Eşek arılarının kraliçeleri kendi yuvasını kendisi yapar.
 
            Eşek arıları bal üretmedikleri için çoğu kez bal arılarının kovanlarına saldırı düzenlerler bu saldırılar planlı ve sürü halinde olursa başarılı olma ihtimalleri yüksektir. Sebebi tabi ki fiziksel fark. Ancak bal arıları da kovanları koruma pahasına ölümü göze alabilecek yaradılıştadırlar. Eğer eşek arıları çoğunluğu bal arılarına kaptırırlarsa bal arıları eşek arılarını gövdeleri ile toplu bir şekilde yüksek ısıya maruz bırakır, bu ısı neticesinde arı eşek arısı imha edilir.

            Bir eşek arısı 46 derece ısıya dayanabilir. Bal arıları da 50 derecelik bir ısı enerjisi yaratabilir. Bu iki ırkın savaşında bal arıları göğüs göğüse çarpışırlar. Japon bal arıları eşek arılarından büyük bir titizlikle, gerekirse bedel ödeme pahasına kovanın yerini gizlerler. Bal arıları eşek arılarına göre tam bir disiplin abidesilerdir.
 
            Dünyadaki en büyük eşek arısı türlerinden biri de Japon eşek arılarıdır. Bu arılar tam 5 cm büyüklüğünde olabilir. Bu arılar doğu Asya da yaşarlar. En can alıcı özellikleri ise, iğnelerini soktuklarında zehir vücuttan ayrılmadığı için aynı canlıyı defalarca sokmuş gibi acı çektirebiliyorlar
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir