Türkiye’deki Tüm Araba Modelleri

Yeni alınan bir araba güzel sözler ile yol almaya başlarken marka ve model sayısı da hızla çoğalmakta. Günümüzde Türkiye piyasasında birçok araba markası bulunmakta ve bu araba markaları saymakla bitirilecek gibi değil.

Rolls Royce, Ferrari, Maseratti, bentley gibi çok lüks araba markaları piyasası varken, bunu takip eden Mercedes, BMW, Audi gibi zengin dediğimiz insanlara hitab eden alman devlerinin modelleri ve orta sınıfa hitab eden Renault, Opel, Pegueot gibi modelleri bu sıralamayı takip ediyor.

Türkiyede En Çok Kullanılan Araba Modelleri

80’li 90’lı yıllarda kullanılan araba modellerinin altı yüksek iken 21. yüzyıla girdiğimizde araçlar daha da alçalmaya başladı. Asfalt teknolojisine dayalı bu durum çoğu kullanıcı tarafından eleştirilmeye başlanıldı özellikle son yıllardaki bu tutum SUV sınıfının Türkiye pazarında ciddi bir alıcıya ulaşmasını sağladı. Bu arz talep dengesi SUV modellerinin çoğalması noktasında da etkili olmaya başladı.

Örneklendirecek olursak Volvo XC40 modelini Türkiye piyasasına soktu. Volkswagen T-Roc, Opel crossland ve Mokka gibi modellerini Türkiye piyasasına sundu. Böylece piyasada yeni bir pazar oluşmuş oldu.

Her markanın bir tutulan modeli olur. Bazı markalar ise sadece bir arabanın bir donanım paketini en çoksatar. Örneğin Passat modelinin en çok tutulanı comfortline, Honda Civic için en tutulan paket ise elegance paketidir. Her ne kadar orta paketler olsada ideal fiyat ve çok pazar bulmasından dolayı en yüksek donanım paketi değil orta paket tutulan modeller arasında yer almaktadır.

Türkiye ye Getirilen Araç Modellerinin Donanım özellikleri

Bugün ÖTV+KDV gibi vergilerin ülkemizde yüksek olmasından dolayı normalde çok daha ucuz fiyata sahip olabileceğimiz arabalara ne yazık ki 2 katı kadar fiyatlar ödemek durumunda kalıyoruz. Her marka yeni bir araba modelini piyasaya sürerken lansman yapıyor. Bu lansmanlarda görüyoruzki özellikle Avrupa piyasasına sürülen araçlarda haddinden fazla donanım özellikleri varken aynı araçlar Türkiye için üretildiğinde lansman da ki birçok özelliği göremiyoruz.

Full donanım araçlar yurtdışında daha ucuz fiyatlara alıcı bulurken özellikleri daha düşük donanımlı araçlara daha çok paralar harcıyoruz. Bugün Tüm Türkiye’de araç modelleri, yurt dışına göre fiyatlı ve özellikleride kıyasla düşük olsada eskiye nazaran teknolojileri ileri arabalardır. Asfalta yatkın araba modelleri artık yerini altı yüksek SUV modellerine bırakmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir