Her cuma en güzel mesajları iletin sevdiklerinize

Günümüz şartlarının güzel taraflarından biriside iletişimin anlık olması sanırım. Özel günlerde, dini günlerde anında sevdiklerimize mesaj atabiliyor, daima gönülde olduklarını hissettiriyoruz.

Cuma günleri yaklaştığı zaman hemen internete bağlanıyor, birbirinden güzel kısa mesajları araştırmaya başlıyoruz. Az cümle ile meramı anlatmak ve hedef kitlenin beğenisine sunmak çok önemli. Artık teknolojik imkanlar bize bu fırsatı veriyor. E-sözler sitemizde Cuma mesajları sayfamızdan güzel paylaşımlar bulmak mümkün. Yaklaşık bir sene önce başladığımız bu serüvende ziyaretçi sayımız gün gün çoğalıyor. Cuma gününün dinimizde ayrı bir önemi var. Bu anlamlı günde temiz elbiseler giyilir, eller duada Cuma namazı eda edilir. Rabbimize verdiği nimetlerden dolayı şükredilir.

Cuma adı verilmesi bilhassa toplantı günü olmasından kaynaklanmaktadır ki ismini alan sûrede: “Ey iman edenler! Cuma günü cuma namazına ezan ile çağrıldığınız zaman derhal Allah’ı zikretmeye (hutbe ve namaza) koşun, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu sizin için çok daha hayırlıdır. Namaz tamamlanınca yeryüzüne yayılın, işinize gücünüze bakın, Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Ve daima Allah’ı anın ki felah bulasınız.” [Cum’a 62/9-10] buyrulmuş olması, cuma namazının –hicret esnasında – farz kılınmasından önce de bugünün aynı isimle anıldığını ve bir toplantı günü olduğunu göstermektedir.

Cuma gününün en kutsal unsuru, cuma namazıdır. Cumanın kulluk cihetiyle en mühim sırrı da, mü’minlerin kalplerini birleştirmesi ve dillerini bir kelimede cem’ etmesidir. Günlük beş vakit namazdan daha yoğun olarak bu cuma namazında Müslümanlar bir araya gelirler ve topluca İlahî dergaha yönelirler. Ümmetin birlik ve dirliğini kuvvetlendirici, kardeşliklerini özleştirici bir misyon eda eder cuma namazı.

Kısa Cuma mesajları ile arkadaşlarınızı, dostlarınızı, ailenizi mutlu edebilir, daima duada olduklarını hatırlatabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir