Genel Kültür Yüzeysel midir?

İnsan Kendine Yüzeysel Der Mi Hiç? Okyanus ve gölün belirli bir kesitine sadece kuşbakışı ile bakıldığı sürece arada bir fark yokmuş gibi gözükecektir. Derinlere inildikçe, sahip olunan bakış açısı değiştikçe ve inceleme kapsamı arttırıldıkça okyanus ve gölün birbirinden çok farklı yönleri olduğu ortaya çıkacaktır.

Genel kültür yüzeysel midir? sorusu da okyanus ve göl örneğinde olduğu gibi sadece üst kısmı gören ve kavramın özüne inemeyen bir zihnin sorusu olabilir. İnsan yaşantısının izlerini barındıran ve geleceğe girecek kalıplar belirleyen genel kültür, yeryüzünde tarih bilinci ve sosyolojik deneyimi olmadan hakkında yorum yapmaya kalkanlara karşı sahip olduğu güç ile direnmekte ve bahsedilen bu kesimi tarih sahnesinde kendi ithamlarıyla yani yüzeysel kalmakla cezalandırmaktadır. Genel kültürün yüzeysel bir bilgi tortusu olmadığının kanıtı henüz bu yargıya kapılmamış olanlar için şunlardır;

1)Genel Kültür Canlıdır

Genel kültür, kendine sürekli yeni bilgiler katar, olan her güncel olayın bir kısmını (ki bu kısım olabildiğince büyüktür) çatısı altına alır ve tabii olarak her olayın özünde yer alan bir kavramın yüzeyselliği hususunda bir şeyler karalamak akıl ve mantık dışı kalır.

2)Toplumda Önem Arz Eder

İnsanlar, bilgili ve sahip olunan bilginin getirdiği edepli insanlara saygı gösterirler. Toplumun her kesimini ilgilendiren bu genel kültür kazanımlarını yüzeysellikle suçlamak aynı zamanda toplumun ödüllendirme ve cezalandırma sistemini fütursuzca yağmalamaya kalkmaktır.

3)Kazanıldığı Zaman Olağandışılık Uyandırır

Genel kültür bilgisi kazanıldığı zaman bilginin niteliği sebebiyle bireyde olağandışı bir duygu uyandırır. Günümüz insanın aç kalmış olan araştırma ve sonuca ulaşma hissiyatını doyurur. İnsanı bu yönüyle tatmin eden bu kavram yüzeysel olarak nitelendirilirse yine yüzeysel olanın insan olduğu unutulacaktır.

Kendisini çepeçevre kuşatan derin izlere ve kendisine yollar çizen kalıplara bunca delilin ardından hala yüzeysel diyen insana yüzeysel denmez de ne denir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir