Kadına Yazılmış En Güzel Şiirler

İster kurallı, ister özgür heceli olsun şiir yazmak sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle kendi varlığını henüz tanımlayamamış ve tamamen duyguyla örülmüş canlı türü olan “kadın” için şiir yazmak şüphesiz ki en zorudur.

Türk literatüründe sayısız şiir akımı ve temsilcileri yer almaktadır. Hepsinde değişmeyen tek şey kadın ve aşk temasıdır.

İkinci Yeni Şiir Akımı ve Tomris Uyar

İkinci Yeni 1954 yılında filizlenen bir şiir akımıdır. Bu akımın temsilcilerini incelediğimizde göreceğimiz ortak özellik kuşkusuz ki kullandıkları metaforlar ve kadınlara atfedilen sayısız şiirler olacaktır.

Bu dönemde, uğruna sayısız şiir yazılan kadınlardan biri Tomris Uyar’dır. Cemal Süreyya’nın nişanlısı, Edip Cansever’in platonik aşkı, Turgut Uyar’ın eşi. Cemal Süreyya’nın deyişiyle “saçlarını tarasa baştan başa Rumeli…” .

Edip Cansever

Edip Cansever ise aşkına karşılık bulamamasına rağmen bu aşkı içinde yaşamakla kalmayıp şiirlerle süslemiştir. Tomris Uyar’ın doğum gününde “Yaş Değiştirme Törenine Yetişen Öyle Bir Şiir ” adında şiirini hediye etmiştir aşkına.

Kadınlara Yazılan Şiirlerin Ortak Özellikleri

Kadınlara yazılan en güzel şiirlerin bir ortak özelliği de metaforlarla zenginleştirilmiş anlatımdır. Bir şiiri diğerlerinden ayıran, onu “güzel” kılan şey; şüphesiz ki akıcı ve sanatsal olmasıdır. Bir şiiri oluşturmak kadar zor olan şey ise, unu elekten geçirir gibi, şiirin son halini elekten geçirmek ve gereksiz uzatılan yerleri ustaca kırpmaktır.

Çünkü önemli olan şey, uzun şiir yazmak değil, duyguların güzel ve sanatsal bir biçimde karşıya doğru aktarılmasıdır. Bu sebeple özellikle kadın teması işlenirken aslında sanıldığı gibi uzatmak değil, tek bir benzetmeyle bile nokta atışı yapabilmektir. İkinci Yeni bunu başardığı için üzerinden yıllar geçmesine rağmen kadınların en sevdiği şairler ve eserler İkinci Yeni akımına aittir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir