Genel Kültür Dersinden Nasıl Geçilir?

Genel kültür kavramını, bu kavram altında kümelenmiş vaziyette bulunan bilgilerin günümüz toplumunda kendi üzerinde sahip olunan bilgi düzeyini ana ölçek alarak değer ve itibar dağıtan bir yapı olarak görmek abartı olmayacak bir durumdur. Hal böyle olunca da toplumda önemli ve saygı gören bir konuma ulaşmak isteyen rekabet rehaveti içinde bulunan bireyler diğer dallara gösterdikleri ilgiyi genel kültüre de göstermelidir.

Peki, yönelim aşamasından sonra yani genel kültür dersinin önemini kavradıktan sonra bu ders için yapılması gerekenler nelerdir? Ve dolayısıyla genel kültür dersinden nasıl geçilir?

  • Kitap Okumak

Güncel dünyada insanoğlunun yazmış olduğu her kelime dönemin izlerini, dönemin önemli ve etkileyici bilgilerini taşır. Okunan kitap arttıkça farkında olunmadan bu izlerde okuyucunun kelimelerine sirayet eder. Ayrıca tarihe not düşülmüş güzel sözler ile genel kültür seviyesi yükseltilebilir.

  • Sosyal Medya Kullanmak

Her ne kadar günümüzde zararlarından başka özelliğine değinilmese de sosyal medya görsel yönüyle ve erişim kolaylığı ile sahip olunan bilginin kalıcılığını artıracaktır.

  • Tartışmalara Katılmak

İnsanoğlu, bilgileri duygularıyla harmanladıkça, benimsedikçe ve derin bir sahipleniş içine girdikçe daha kolay öğrenir ve öğrenilmiş bilgiyi daha kalıcı hale getirir. Tartışma esnasında savunduğunuz bir konu artık sizin için uğruna mücadele ettiğiniz bir parçaya dönüşmüştür ve bu dönüşüm sizde istendiği zaman hatırlanabilecek izler bırakmıştır.

  • Süreli Yayın Takip Etmek

İçinde yaşadığı çevrede attığı her adıma geçmişin izlerini bulaştırır insan. O ize şekil veren, izin çevresini belirleyen de yine genel kültür bilgisidir. Bahsedildiği gibi güncel her olayda geçmişin izleri vardır. Güncel olayların yer aldığı süreli yayınları takip etmek aynı zamanda genel kültür yolunun izlerini takip etmektir.

Genel kültür dersi alınan bilgiyi taze tutmayı ve alınan bilgi bozulmadan üstüne yeni bilgiler koyabilmeyi başarabilenler için tadına doyum olmayan bir bulmaca, başaralı olmaya çabalayanlar için yeni başlanmış bir kitap ve dersin önemini kavrayamamış olanlar içinse hazin bir yıkımdır. Unutulmaması gerekir ki bilgi güçtür.

 

​​​​​​

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir