Çocuk gelişiminde ailenin rolü

            Anne, baba olmak kadar güzel bir duygu yoktur herhalde. Dünyaya getirmiş olduğu bebeklerinin, gözlerini açtığı andan itibaren sorumluluğunu almış oluyorsun. En zor meslektir anne ve babalık. Bilinçli, faydali bir birey yetiştirmek için çok görevler düşüyor annelere ve babalara.
 
            Savunmasız olan her bebek annesinin ve babasının engin kanatları altında büyüme yolculuğuna başlar. Nasıl ki bir çiçeğin büyümesi için onun her gün sulanması gerekiyorsa bir bebek de her an, her dakika ilgiye ve bakıma muhtaçtır.
 
             Büyüme basamaklarını yavaş yavaş ilerleyen çocuklarınızın bir nakış gibi sık ve ince bir şekilde işlemelisiniz. Onlara karşı davranışlarınız hatta konuşma tarzınız çok önemlidir. Çünkü çocuklar ilk andan itibaren rol model olarak anne ve babalarını alırlar. Eğer onlara karşı sert ve acımasız davranışlarda bulunursanız, size geri dönüşü mutlaka olacaktır. Onlara karşı yumuşak ve merhametli olun.

            Aslında her çocuğun, her yaşta muhtaç olduğu tek şey sevgidir. Ailelerinden sevgi gören çocuklar her zaman sakin ve başarılı, sevgisiz olanlar ise hırçın veya içine kapanıktır. Kesin ve net kararlarınız olmasından ziyade konuşarak sorunları halletmeye çalışın. Bu yöntem sizin için her zaman başarılı olacak ve çocuğunuzun size karşı olan güvenini kat kat arttıracaktır.
 
             Çocuk gelişimde ailenin rolü çok büyüktür. Etrafınızda ki çocukları değerlendirirseniz aileleriyle aynı hareketleri ve konuşma tarzını sergiler. Kız çocukları anneyi, erkek çocukları da babayı rol model olarak seçerler. Örnek verecek olursak daha küçük, anlamaz diye çocuklarının yanında sigara içen anne ve babalar bir sure sonra çocuklarının bir kalemi veya krakeri sigara şeklinde kullandıklarını görürler.

             Onların yanında konuşma şekillerinize, sözlerinize ve tavırlarınıza çok dikkat etmelisiniz. Eğer bilinçli bir anne, baba olursanız evladınızın hayatı boyunca güzel yerlerde ve güzel kişilikte bir birey olduğunu keyifle ve gururla seyredersiniz.
 
 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir