Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi

            Bebekler için anne sütünün önemi bebeğin tüm gelişim alanlarını destekleyecek derecede donanımlı olmasından dolayı oldukça önemlidir. Özellikle kolostrum bebeklerin vücudunda antibiyotik özelliği göstermektedir. Anne sütünün ilk 6 ay düzenli olarak alınması bebeğin sağlığı için en iyisidir. Bu ilk 6 ay boyunca başka ek gıdaya gerek olmadan sadece anne sütü bebek için yeterlidir. Gerek beyin gelişimi gerek fiziksel gelişim gerek anne ile kurulan duygusal bağın gelişimi için anne sütü çok faydalıdır. Bebeğin 

            Yapılan bazı araştırmalar anne sütü içmeyen bebeklerin içen bebeklere oranla ileri yaşlarda obeziteye yakalanma oranının daha fazla olduğu yönünde. Sadece obezite değil zeka gelişimini de birebir etkilemekte. İçen ve içmeyen bebeklerin IQ puanları arasında da değişimler olduğu bilinmektedir. Hem maddi açıdan ucuz hem faydalı olan anne sütü her bebeğe mutlaka içirilmelidir.

            Özellikle ilk 6 ay başka yiyecekler verilip çocuğun anne sütü istememesine sebep olacak ortamlar yaratılmamalıdır. Eğer bebek memeye yanaşmıyorsa veya anne çalışıyorsa süt sağılıp verilebilir. Ancak onun dışında bu yöntem uygulanmamalıdır. Hem anne ile kurulan duygusal bağın gelişmesi hemde bebeğin sütü birebir kaynağından alması için direk emzirilmelidir. Bir kere biberona alışan bebek daha sonrasında memeyi istemeyebilir. Bu gibi durumların olmaması içinde bebeği emzirmek son derece önemidir.

            Hem anne için hem bebek için son derece önemli olan bu süreçte annenin emzirmemesi durumunda süt memede birikme yapar ve anneyi rahatsız eder. Emilmeyen süt memede kalarak birikir ve yeni sütün oluşmasını engeller. Bebeğin bağışıklığı için önemli olan bu süt annenin sağlığı içinde önemlidir. Eğer annenin sütü yetersizse, bebeğe yetmiyorsa formulalarla o açık kapatılmalıdır. Formulalar tam anlamıyla anne sütü kadar faydası olmasa da içerik yönünden anne sütüne en yakındır. Sütün yetersizliği veya bebeğin annenin sütünü istememesi durumunda en uygun kaynak formuladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir