Yemek Tarifleri Kimler Tarafından Yazılır?

            Yemek, insanın temel gereksinimlerinin yanında çoğu insan için vazgeçilmez hobilerden biridir. Birçok birey hazır veya başkasının sunumuyla yapılan yemekleri tercih ederken, birçok birey kendi hazırladığı yemekten ayrı bir haz duyar.

            Yemek yapmak çoğumuz için tutkumuzu ve kendi damak tatlarımızı yansıttığımız bir sanat eseri ve bunun sonucu oluşan bir hobi, kimisi için tutkuyla yapılan bir meslek haline geldi. Kendisi tarafından bulunan ve çoğu deneme yanılma sonucu mutfak kültürüne katılan harika damak tatları mı, yoksa tutku ve hırs sonucu icat gibi görülen yemek tarifleri mi ya da günümüze geçmişten uzanan atalarımızın sunumları mı dersiniz hepsi günümüze yeni bir tat, yeni bir heves olarak dönmekle beraber dünya mutfağına da insanoğlunun varlığından bugüne birçok değer ve kültür sunmuştur.

            İnsanlar temel ihtiyaçlarını bile deneme yanılma yöntemiyle renklendirerek günümüze kadar uzanan yeni tatlar ve kültürleri evlerimize sunmuş. Bizlere de bu güzel renkleri tatmak düşmüş. Peki, bu yemek tarifleri kimler tarafından yazılır? Kimler bu güzel tatları farklı baharatlarla harmanlayarak evlerimize kadar getirmiş? 

            Yemek tarifleri günümüzde usta ellerle ve tecrübelerle, deneme yanılma yöntemleri sonucu bunu bir tutku haline dönüştüren kimi zaman meslek edinmiş, kimi zaman hobi olarak devam ettiren ellerle günümüzde hepimizin internet, yemek tarifleri kitapları ve daha birçok kaynaktan ulaşarak evimizde bu tatları yalnızca usta ellerin değil bizlerinde yapabilmesi için yardımcı olan hayatımızın güzel  renklerinden biri haline gelmiştir.

            Özetle, hepimiz yemek kitabı yazabiliriz, dünyadaki farklı kültürleri, kültürlerimizi, öğrendiklerimizi farklı bireylere, ülkelere, kültürlere öğreterek tecrübelerimizi dünyayla paylaşabiliriz. Elbette yemek yapmayı yemek eyleminden ayırıp, yemek tariflerini sanat eseri olarak gören usta ellerden alacağımız yemek tarifleri yediğimiz yemeğin ve aldığımız hazzın kalitesini daha çok arttıracaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir