Bilgisayarım Donunca Ne Yapmam Gerekir?

            ”Bilgisayar Donması” birkaç şekilde tarif edilebilir, öncelikle bilgisayarınızın neden donduğunu ve donmanın ne kadar sık aralıklarla olduğunu tespit etmeli, kalıcımı değilmi ona göre davranmalısınız. Açtığınızdamı donuyor, oyun oynarkenmi donuyor, rastgelemi donuyor yoksa sisteminizdenmi donuyor önce bunu tespit etmelisiniz.

Bilgisayarım Donunca Ne Yapmam Gerekir?

            Bilgisayarınız açılışta çok donuyor/takılıyorsa yapmanız gereken şey başlangıç yöneticisinden, gereksiz, kullanmadığınız programların başlangıçta açılmasını engelleyin. Böylece bilgisayarınız açılışta daha rahat bir nefes alabilecektir. Genellikle bilgisayarların açılıştan sonra bile donmalarının sebebi arka planda çalışmakta olan programlardır ve bunların tek tek el ile kapatılması gerekir, bunu her bilgisayarınızı açışınızda yapmak istemiyorsanız dediğim gibi başlangıç yöneticisinden engelleyebilirsiniz.

            Bilgisayarınız oyun oynarken donuyorsa veya belli bir oyunda donup belli bir oyunda donmuyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Öncelikle oynadığınız oyunun sistem gereksinimlerini kontrol edin, eğerki sistem gereksinimleriniz(işlemci, ram, ekran kartı vs) yetersizse oynadığınız oyunun kasması gayet doğal ve sisteminizi yükseltmeye ihtiyacınız var demektir. Eğer ki bu oyun, eskiden herhangi bir zaman oynadığınızda donmuyorsa olası seçenek yine çok. İşlemci termal macunu bitmiş olabilir ve aşırı ısınarak darboğaz yapıyor olabilir, yeni termal macuna ihtiyaç vardır. Virüs bulaşmış olabilir, virüs bulaşma durumlarında, anti-virüs programlarına çokta güvenmeyin derim ben, format en iyi, en etkili ve kesin çözümdür virüs bulaşan sistemler için.

            Eğerki bilgisayarınız rastgele anlarda donuyorsa bunun sebebide önceki yazdıklarımızla alakalıdır. Virüs, işlemci ısısı veya herhangi bir sistem arızası olabilir. Bu durumda bilgisayarınızı bir bilgisayarcıya götürerek göstermekten başka bir seçeneğiniz yok. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir