Android Neden Çok Tutuldu

            Aslında bu sorunun pek çok cevabı var ancak biz en belirgin ve etkin nedenlerine değineceğiz.İlk olarak arkasındaki dünya devi, yazılım lideri firmayı ele almalıyız. Çünkü en büyük etkenlerden biri bu firma ve yaptığı anlaşmalar. Evet, bildiğiniz veya tahmin edeceğiniz gibi bu firma Google ve androidde bu firmanın başta mobil cihazlar olmak üzere tasarladığı işletim sistemidir.
 
            Android Neden Çok Tutuldu sorusuna bir diğer nedende uygulama zenginliği. Milyonlarca uygulama kullanıcıların hizmetine sunulmuş bulunmakta ve her geçen gün bu uygulamalara yenileri eklenmekte. Günümüzde neredeyse başta bankalar olmak üzere her büyük firmanın android uygulaması var. Ve işin güzel yanı bu uygulamaların çok büyük bir kısmı Google play (Android Market) uygulaması içinde toplu halde son kullanıcının indirmesine hazır halde beklemekte. Tabii market harici. apk dosyası olaraktan uygulama indirilip kurulabilir.
 
Peki, bu kadar uygulama nereden çıktı? Hepsini Google mı yaptı?
 
            Tabii ki hayır. Androidin popülerliğinin arkasında da biraz da bu neden var. İsteyen her firma yazılım elemanı alarak veya bir yazılım şirketiyle anlaşarak kolaylıkla android uygulaması geliştirebiliyor. Hatta meraklı kullanıcılar kendileri bile biraz araştırma ile uygulama yapabilmekteler. Çünkü android çok popüler olan ve kolaylıkla kaynak bulunabilen java programlama diliyle geliştirilebilmekte. Androidin yazılımcılar için bir güzel kısmı daha var. Cihazların bütün donanımları emirlerinde.

             Örnek vermek gerekirse, misal cep telefonu ele alalım. Bir navigasyon veya harita uygulaması geliştireceksiniz. Bunun için tüm dünya haritasına cihazın bulunduğu konuma vb. bilgilere ihtiyacı var yazılımcının. İşte android gerekli izinler verildiği takdirde cihazın bütün donamlarını uygulamanın emrine sunuyor. Haritanın istenen kısmını indirmek için interneti açıyor. Aksi halde tüm dünya haritasını hafızasında tutması gerekir ki bu pek mümkün değil. Konum için gps modülünü kullanımına açıyor vs.
 
            Bunların yanı sıra devamlı güncelleme alması ve eksiklerin giderilmesi de göz ardı edilmemesi gereken etkenlerden tabii ki.Bu kadar imkân ve geliştirilebilirliğin yanı sıra Google ında destek ve pazarlama politikaları birleşip dünya devi cep telefonu firmaları ile anlaşınca bu stabil çalışan işletim sisteminin dünya çapında popüler olmaması zaten imkânsızdı.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir