3d Yazıcının Getirdiği Dezavantajlar  

            Şimdilerde geleceğin teknoloji harikası geriye nitelendirilen üç boyutlu 3D yazıcı modelleri kendilerini göstermeseler de haberleriyle dahi ilgimizi çekmeye münhasır. Bu yazıcılar istenilen nesnenin şeklini çizerek hızlı bir şekilde gerçek haline gelmesi hususunda teknoloji harikasıdır.

            Sanayide, inşaat sektöründe, tıpta, eczacılıkta kullanılabilecek kadar mahirdir. Bunların hepsi bizim için hayal olsa da gelecek bütün bunları bize gösterecek. Tabii bu güzel teknoloji ki güzel kelimesi az kalır 3d Yazıcının Getirdiği Dezavantajlar yanında dezavantajları da olacaktır.
 
3D Yazıcının Getirdiği Dezavantajları
 
Henüz Yirmi beş Yıllık Bir Geçmişe Sahip
 
            Öncelikle henüz daha çok yeni bir sistem. Ortalama sadece yirmi beş yıllık bir maziye sahip. Bu da haliyle kullanılırken deneme-yanılmaların olacağının açık bir göstergesidir. Dünyanın bazı ülkelerinde Çin’de, Amerika Birleşik Devletlerinde, Kanada’da, Brezilya’da, Japonya’da ve diğer bazı ülkelerde kullanılmaya başlanmış olup her konuda her teknolojide olduğu gibi 3D yazıcılarda da tecrübe deneyerek, kullanarak edinilecektir.

            Sonucunda da bu teknolojiye güven artacaktır. Bize gelince bu hususta biz teknolojide devrim çağı yaratmış bu muhteşem teknolojiyi kurumlarımızda, özel hayatlarımızda kullanmak için daha bekleyecek gibi görünüyoruz.
 
Üretim Süresi Uzundur
 
            3D yazıcılarda seri üretim şu aşamada söz konusu değildir. Ancak diğer üretim yöntemlerinde gereken kalıp, tasarım gibi aşamaların olmaması nedeni ile o üretim yöntemlerine göre daha hızlı ürün hizmeti vermektedir.
 
Pürüzlü Yüzeyler
 
            Ürün katmanları 100 mikron kalınlığında olsa bile bu maalesef pürüzsüzlük sağlayamamaktadır. En pahalı 3D yazıcılardan uygun fiyatlılara kadar bu durum büyük bir problemdir.
 
Makinelerin Ebatları ve Hassasiyet Durumları
 
            3D yazıcılarla dev makine parçaları oldukça zor üretilmektedir. Üstelik ürün hacmi büyüdükçe bu problemler de büyümektedir. Döküm makineler gibi kaba saba işlere, muamelelere karşı dayanıklı değildirler.
 
Ürün Çeşitliliği
 
            Alışılmış üretim teknikleri gibi bol ürün çıkışı beklenmemeli teknolojisi henüz bu kadar geliştirilemedi.
 
Silah Sektöründe de Kullanılabilecek Olması
 
            Bu ürkütücü başlık gelecekteki uluslararası savaşların tahayyülünü dahi ettirtemeyecek kadar korkutuyor. Ama dezavantajları sıralarken bu parantezi açmadan edemedim. Evet, yukarıdaki cümle gerçek olabilirdi fakat bu tehlike fark edilmiş olmalı ki silah üretimi için ısıya ihtiyaç vardır.

            3D yazıcılar için ısıya dayanıklı olmayan PLA maddesi kullanılmıştır. Böylelikle silah üretiminin önüne geçilmiştir. Ama bu yöntemin silah için kullanılma riski yine de dünya çapında hükümetleri tedirgin etmektedir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir