Ssl Seo İçin Ne Kadar Önemlidir?

            SSL’in öneminden bahsetmeden önce ne olduğunu açıklamakta fayda var. Server ile alıcı arasında kurulan iletişimin şifrelenerek yapılmasına SSL denir. SSL, endüstrideki bir standarttır ve web siteleri ile müşterileri arasındaki online bilgi alışverişinin korunması açısından çok önemli bir yere sahiptir.
 
SSL Nasıl İşliyor?
 
            İlk önce kullanıcı bir bağlantıya tıklayarak ya da adres çubuğuna adresi yazarak web sitesine girer. Sunucu bu isteğe bir SSL sertifikası ve genele açık bir anahtar göndererek cevap verir. Kullanıcının tarayıcısı sertifikayı kontrol eder ve anahtarı kullanarak şifrelenmiş yeni bir anahtar yaratır, bu yeni anahtar sunucuya geri gönderilir. 

            Sunucu şifreli anahtarı çözer ve isteği (bu istek web sayfasını yüklemek, bir ödeme yapmak vb. olabilir) gerçekleştirir ve bilgiyi kullanıcının tarayıcısına şifreli anahtarla gönderir. Kullanıcının tarayıcısı şifreyi çözerek gerçekleştirilen isteğin ekranda görüntülenmesini sağlar.
 
SSL SEO İçin Ne Kadar Önemlidir
 
            SSL sertifikaları web sitesi ve kullanıcı arasındaki bilgi alışverişini dışarıdan etkiye maruz kalması imkânsız hale gelecek şekilde güvene alır. Kullanıcı bir sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını adres çubuğunda çoğu zaman görülen anahtar imgesine bakarak anlayabilir.

             SSL sertifikalarının tanınması için Chrome, Firefox gibi bilinen tarayıcılar tarafından ”Sertifika Otoritesi” tarafından kabul edilmiş kök sertifikalar yüklü bir şekilde indirilir. Bu nedenle güvenilmeyen ve bu otorite tarafından onay almamış ya da tanınmamış bir kaynaktan sertifika alındığında, bu tarayıcılar tarafından bir uyarı ekranı çıkar.
 
            Bu uyarı ekranı çoğu zaman kullanıcının devam etmesini engellemeye yeterli olacaktır. Kullanıcıların güvenini almak bilgi alışverişi açısından en önemli şey olduğundan bir SEO’nun web sitesiyle ilgili atması gereken adımlardan ilki güvenilir bir kaynaktan SSL sağlamak olacaktır. Böylece kullanıcılar bilgi girme konusunda kötü veya huzursuz hissetmeyecek ve yapılan herhangi bir işlem iki taraf için de akıcı ve güven verici olacaktır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir