Mobil Seo Nasıl Yapılır?  

            Mobil seo kullanıcıların mobil cihazlardan girdiklerinde rahatlıkla dolaşabilecekleri bir site tasarlama işidir. Kullanıcı mobil cihazından sitenizde dolaşırken ne kadar az rahatsız olursa, bu arama motorlarına da olumlu anlamda yansır. Mobil seo teknikleri kullanıcının mobil deneyimini en üst düzeye çıkarmaya çalışan tüm işlemleri kapsar.
 
Mobil Seo Nasıl Yapılır Ve Teknikleri Nelerdir?

            Mobil kullanıcıların dikkat ettikleri önemli detaylardan bir tanesi sitenin açılış hızıdır. Kullanıcı bir siteye girerken ne kadar az beklerse bu deneyiminden o kadar memnun ayrılır. Mobil sitemizi hızlandırmak için görselleri buna göre tasarlamalı, kodlamayı buna göre yapmalıyız.
 
            Mobil seo tekniklerinden bir diğeri sitenizde flash tabanlı içeriklerin olmaması gerekliliğidir. Android cihazların ekseri çoğunluğu flaş desteği sunmaz. Bu nedenle sitenizde flaş içerik varsa bu android işletim sistemi yüklü mobil cihazlardan bağlanan kullanıcıların sitenizdeki flaş içeriği göremeyeceği anlamına gelir.
 
            Mobil sitemizde popup kullanmakta kullanıcı deneyimine negatif etkide bulunur. Mobil kullanıcılar çoğu zaman küçük bir ekranda aniden beliren popup pencerelerinden nasıl kurtulacaklarını bilemezler.
 
            Sitenizi responsive yani duyarlı yapın. Çoğu site kullanıcının hangi ekran boyutundaki bir cihazdan siteye bağlandığını bilir ve sitenin otomatik olarak yeniden tasarlanmasını sağlar. Siz de sitenizi responsive tasarlayarak mobilden bağlanan kullanıcıların sitenize eriştiklerinde kendi ekran boyutlarında bir siteye erişmelerini sağlayabilirsiniz.
 
            Mobil seo tekniklerinden bir diğeri de butonlardır. Sitenizde yer alan butonlar kullanıcının tıklayabileceği büyüklükte olmalıdır. Sonuçta kullanıcının karşısında koca bir bilgisayar ekranı bulunmamaktadır ve bu da kullanıcının buton tasarımı nasıl yapılır sorusunu akla getirir. Butonlarınız ekranı kaplamayacak kadar küçük, tıklanabilecek kadar büyük olmalıdır.
 
            Bazı sitelerin mobil siteleri ayrı tasarlanmıştır(örneğin orneksite.com sitesinin mobil adresi m.orneksite.com olsun). Masaüstü siteden mobil siteye yapılan yönlendirmelerde yanlış yönlendirmelerden kaçınmanız başarınızı arttıracaktır. Sitenizde aniden beliren geçiş reklamlarından uzak durun. Masaüstü kullanıcılar için ufak görünen bu reklamlar mobil kullanıcıların pek hoşuna gitmeyecektir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir