İlk hafta hamilelik belirtileri nelerdir?

            Hamile olduğumuzu anlamanın en kesin yolu bir hastaneye gitmek ve gerekli tıbbi prosedürlerin uygulayarak bunu öğrenmektir. Fakat her şüphe durumunda hastaneye gitmek çok kolay bir iş olmadığından birkaç yöntem ile hastanede test yaptırmamız gerekip gerekmediğini anlamayabiliriz.

Gebelik testleri;

            Eczanelerden kolaylıkla ulaşabileceğimiz bu testlerle yakın bir bilgi edinebiliriz. Fakat üretici firmalarında belirttiği gibi yüzde yüz bir başarı elde etmemiz söz konusu değildir. Gebelik test çubuğunun üzerine idrarımızı yaparak bu işlemi yerine getirebiliriz.
Kendimizdeki değişiklikleri gözlemlemek:

            İlk hafta hamilelik belirtileri nelerdir sorusuna kabaca cevap verecek olursak; kokulara karşı hassasiyet, regl zamanımız gelmiş olmasına rağmen regl olmamamız, baş dönmesi, mide bulantısı gibi birçok belirti ortaya çıkabilir. Fakat bu belirtilerin ortaya çıkması daha fazla zaman da alabilmektedir.

Limon, su ve idrar testi;

            Koca karı yöntemi diyebileceğimiz bu yöntem, değil hastane laboratuvarı bir gebelik testi kadar bile kesin sonuçlar vermeyebilir. Yine de eczaneye gidip gebelik testi istemekten çekinen bir toplumda olduğumuzu kabul edersek denemeye değer diyebiliriz. Bu yöntem için ihtiyacımız olan şeyler her evde bulunan su ve limondur. Bir limonun suyunu yarım bardak su ile karıştırdıktan sonra yaklaşık yarım çay bardağı kadar hamilelik şüphesi olan kişinin idrarını üzerine ekliyoruz.

            Karışım yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra hiçbir değişiklik meydana gelmediyse bu testin sonucuna göre kişi hamile değildir. Karışımda 5 dakika içinde çökelek benzeri bir şey oluştuysa kişi hamile olma ihtimali olduğunu bilmelidir. Kısa süre içerisinde hastaneye veya bir laboratuvara başvurarak tıbbi ve resmi bir sonuç almalıdır.

            Paylaştığımız bilgiler ışığında, hamilelik döneminde belli başlı uygulamamız ve uygulamamız gereken şeyler olduğunu bilerek hamile olup olmadığımızın tespitinin gerçekten çok önemli olduğunu unutmamalıyız.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir