Çocuklar Sosyal Medya İle Ne Zaman Tanıştırılmalıdır

            Artık çağımızla birlikte çok erken yaşlarda çocuklar internetle tabletle bilgisayarlarla iç içe bir hale geliyorlar. Sadece sosyal medya için değil tabletlerden oyun oynamak için bile çocuklar bu tür teknolojik aletlerden uzak durmalıdırlar. Üç dört yaşlarında çocuklar şimdiden daha okuma yazma bilmeden başlıyorlar kullanmaya. Aileler ise çocuklar yaramazlık yapmasını bizi rahatsız etmesin diye istedikleri, gönülleri olsun diye ellerine bu tarz aletler veriliyor.

            Bu tür teknolojik aletler hem çocukların normal hayatta arkadaşlarıyla olan bağlarını zedeliyor hem çocuklar içe kapanık bir hal alıyorlar. Dışarıda parkta oynamaktan ziyade cep telefonundan bir oyun ya da tabletten bir çizgi film izlemek istiyorlar. Bu tür teknolojik aletleri çocuklarımızın hayatına başta hiç sokmamamız gerekiyor.
 
            Sosyal medya ise çocuklar artık neredeyse ilkokul çağında başlıyorlar. Çocuklar Sosyal Medya İle Ne Zaman Tanıştırılmalıdır sorusu ise bu en erken 16 yaşları civarında olmalı. İnsan bilincinin daha geliştiği oradan gelebilecek kötülüklerin fark edildiği zaman anca bu zamandır. Daha 18 yaşını doldurduğu zamanlardı istesekte artık bu pek mümkün değil. Sosyal medya da herhangi bir hesaba sahip olmayan kimse kalmadı artık özellikle gençlerimiz çok fazla aktif kullanmaktadır.

            Küçük yaşlarda ki çocuklar belki de farkında olmadan pedofiliğe maruz kalmaktadırlar. Ailelerini dinlemeden açılan bu tür sosyal medya hesapların da aile kilitleri şeklinde yine teknolojinin bize verdiği değişikliklerle kontrol altına alınmalıdır. Çocuklarımızın sosyal medya şifrelerini öğrenip mesajları kontrol edilmelidir bu özgürlük kısıtlaması olarak görüşmemelidir

            ilkokul çağında bir çocuğu sosyal medya da başka türlü kontrol altına alamayız. Listesinde ki insanlara karışmalı arkadaşlarından ve ailesinden başka kimse olmamalıdır. Tabi elimizden geldikçe bu tür sitelerde üye olmasının önünde durmalı eğer diretilirse kısıtlayıcı önlemler alınmalıdır çocuklarımızın her şeyi kontrol edilmelidir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir