Çalışan Anne Olmanın Zorlukları

             Anne olmak dünyanın en güzel mesleğidir. Dünyaya getirmiş olduğumuz savunmasız bebeklerimizi canımız pahasına koruruz. Anne olmak zordur fakat çalışan anne olmak daha çok zordur. Günümüzün pahalı hayat şartlarında hem erkeğin hem de kadının çalışması olağandır. Ama anneyseniz ve ve çalışma hayatı olan bir kadınsanız bunun zorlukları elbette ki kaçınılmaz.
 
             Kadınlar hem anne, hem eş, hem de ev hanımıdır. Bunların herhangi birinden feragat etmesi mümkün değildir. Aslında hayatınızı planlı ve programlı ayarlayan biriyseniz zorları kolay yapmak da sizin elinizde. O zaman hayatınız daha düzenli ve yolunda seyredecektir.
 
             Çalışan Anne Olmanın Zorlukları nin en başında çocuğuna ayıramadığın vakit gelir aslında. Çoğu çalışan anneler çocuğunun büyüdüğünü göremeden günlerini geçiriyor. Annelerin yüreğinde ise bu, hep bir ukde olarak kalıyor. Çocuğunun veli toplantısına katilamayan, etkinliklerin de ve törenlerin de yanında olamayan anne, üzülür hep içten içe, ama elinden hiçbir şey gelmez. Çünkü o saatlerde işyerlerinden ayrılmaları mümkün değildir.
 
            Akşam eve geldiğinde ev hanımı ve anne kimliğine bürünür çalışan kadın. Eşiyle ve çocuklarıyla ilgilenmeye çalışır. Âmâ bu, yine de aileye yeterli gelmeyecektir. Çünkü bütün çocuklar annelerini ve babalarını hep yanında ister.
 
 Peki, çalışan anne olmanın zorluklarını nasıl kolay hale getirebiliriz.
 
             Öncelikle hayatınızı planlayın. Haftada bir akşam çocuklarınızla güzel vakit geçirdiğiniz yerlere gidin. Akşam yemeklerini mutlaka aynı masada bir arada yiyin. Bu, çocuklar için ayrılık hissinden kurtulmayı kolaylaştıracaktır.

            Küçük çocuklarınız varsa onlarla, en az bir saat oyun oynayın. Eğer yetişkin çocuklarınız varsa, onların sorunlarıyla ve dertleriyle yakından ilgilenin. Bunlar gibi püf noktaları sizin çalışan hayatınızla, ev hayatınız arasına köprü kurup, olaylarla yakında temas kurmanızı sağlar.
 
             Yani her ne kadar çalışan bir bayan olsanız da bütün ev işleriyle başa çıkmak yine size düşüyor. Kadın güçlüdür. Kadın dirayetli ve sabırlıdır. Hem çalışır, hem anne olur, hem de ev hanımı. Çalışan bütün annelere Allah kolaylık versin.
 

 
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir