Gavurdağı Salatası Nasıl Yapılır?

(4 Kişilik) Gavurdağı Salatası

            Gaziantep yöresine ait gavurdağı salatası ceviz içi ile lezzetlendirilen bir salatadır. Ayrıca salata içerisine salatalık eklenmemesi ayrı bir özelliğidir.
 
Malzemeler

-4 adet domates
-1 adet kuru soğan
-1 adet yeşilbiber
-3-4 dal taze soğan
-Yarım demet maydanoz
-100 gram ceviz içi
-4 yemek kaşığı nar ekşisi
-1 tatlı kaşığı sumak
-6 yemek kaşığı zeytinyağı
-Tuz
 
            Yapılışı: Gavurdağı salatasının özelliği olarak malzemeler oldukça küçük doğranmalıdır. Kullanacağımız malzemeler yıkanıp temizlenir ve sularından arındırılır. 4 adet domates kabukları soyulur ve küçük küçük doğranır. 1 adet kuru soğan kabuğu soyulup temizlenir, mümkün olduğunca küçük doğranır ve tuzla ovulur. 1 adet yeşilbiber küçük küçük doğranır. 3-4 dal yeşil (taze) soğan ince ince kıyılır. Temizlenip ayıklanan yarım demet maydanozda aynı şekilde ince ince kıyılır.

            Küçük küçük doğranmış ve ince ince kıyılmış malzemeler geniş bir karıştırma kabına alınır. Tüm malzemeler karıştırılır. Üzerine 100 gram ceviz içi eklenir. Ceviz içlerinin çok küçük olmamasına dikkat edilmelidir, cevizin lezzetinin salata içerisinde alınması gerekmektedir. Salata karışımına zeytinyağı, nar ekşisi ve tuz ayrı ayrı eklenir ve her malzemeden sonra ayrı ayrı karıştırılır. Sonrasında 1 tatlı kaşığı veya arzu edilmesine göre 1 yemek kaşığı sumak eklenir ve karıştırılarak servis tabağına alınır. Salata sunum için hazır, afiyet olsun.
 
Not: İsteğe göre gavurdağı salatası içerisine közlenmiş patlıcan ilave edilerek servis edilebilir. Közlenmiş patlıcanları da diğer malzemeler gibi küçük küçük doğrayarak diğer malzemelerle karıştırıp sonrasında baharatlarını ekleyebilirsiniz.
 
Püf Noktası: Gavurdağı salatasının özelliklerinden birisi malzemelerin olduğunca küçük olmasıdır. Mümkün oldukça malzemeler küçük küçük doğranmalı, ince ince kıyılmalıdır. Bir diğer özelliği ceviz içi kullanılması da; salata servis edilmeden biraz önce cevizlerin eklenmesi lezzet açısından daha çok beğeni kazanacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir