Saksıda Sebze Nasıl Yetiştirilir?

Sebze saksısı bahçeciliği, sınırlı dış alana sahip olanlar için ideal bir çözüm olabilir, çünkü denizlikler veya sundurmalar bile kendi bahçelerine ev sahipliği yapabilir! Tek gereken uygun kap ve biraz dikkat.

Saksıda Sebze Nasıl Yetiştirilir? Herhangi bir bahçede olduğu gibi, sebze saksıları da yeterli toprak gerektirir. Miracle-Gro Moisture Control Potting Soil gibi kaliteli bir karışım, dar alanlarda kök gelişimi için hindistan cevizi lifleri, turba yosunu ve kompostun ideal karışımını sağlar. En iyi sonuçlar için, sebze bitkilerini tabanlarında drenaj delikleri olan saksılara dikin.

Konteyner bahçeleri, doğrudan güneş ışığı olmaması ve buharlaşmayı hızlandıran daha yüksek sıcaklıklara maruz kalması nedeniyle geleneksel bahçe yataklarından daha hızlı kurur. Sebze bitkilerinin refahı için sık sık sulanması gerekir – toprağı düzenli olarak kontrol edin, dokunulduğunda kuru su verin (sarkık yapraklar çok fazla uygulandığının bir göstergesidir) ve sıcak havalarda en iyi sonuçları elde etmek için genellikle erken saatlerde sulamak daha iyidir. sabahtan önce güneş ışığı toprağı çok çabuk ısıtır.

Uygun sebze kaplarını seçmek de önemlidir. Bazı yeşillikler küçük kaplarda büyürken, domates ve patlıcan daha büyük kaplar gerektirir. Verimi en üst düzeye çıkarmak için, sürekli taze ürün tedariki için kademeli zamanlarda birden fazla saksı aynı anda dikilmelidir.

Ardışık ekim ekimi, ilkbaharın başlarında birkaç sıra ıspanak tohumu ekmeyi ve her zaman taze yeşilliklere erişiminizi sağlamak için mevsim boyunca düzenli olarak ekmeye devam etmeyi içerir – bu ekim yöntemi ardışık ekim olarak da bilinir.

Ispanak, turp ve marul, kaplarda yetiştirilmesi en kolay sebzeler arasındadır. Gölgeli alanlardan doğrudan güneşe ve hızlı kuruyan toprağa kadar çeşitli koşullar altında iyi performans gösteren, hızlı büyüyen soğuk mevsim bitkileri olarak, bunun gibi yapraklı yeşillikler, harika saksı bahçe bitkileri oluşturur.

Yetiştirilecek bir başka popüler kap sebzesi, fasulye ve patlıcandır. Her iki bitki de bir tür desteğe ihtiyaç duyar – örneğin, bir çadır şeklinde bükülmüş bir bahçe kamışı harika çalışır – ancak minimum büyüme alanı gerektirir. Her iki tür de zararlılardan arınmış olma eğilimindedir, ancak herhangi bir üründe olduğu gibi, onları tehdit eden zararlı organizmalarla savaşırken dikkatli olunması önemlidir.

Saksılarda bahçeciliğin ek bir avantajı, sebze yetiştirdiğiniz yüksekliği ayarlayabilmenizdir. Daha yüksekte büyümeyi tercih ederseniz, sadece bir kafes veya başka destekler eklemek kolaydır ve bu esnekliğin bir sonucu olarak, sebzeler olgunlaştıkça konteyner bahçenizi uyarlamak daha kolay hale gelir. Küçük çocuklarla bahçıvanlık yapmak, her saksı ve bitki bahçelerinin sorumluluğu ve mülkiyeti haline geldiğinden, sebze yemeye olan ilginin artmasına yardımcı olduğunda özellikle yararlıdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir