Temettü Nedir?

Temettüler, şirketlerin hisse senetleri veya opsiyonlar gibi sattıkları mülkiyet payları için bir tazminat biçimi olarak hissedarlara dağıttıkları bir kâr payıdır. Temettüler üç ayda bir veya düzensiz aralıklarla ödenebilir; bazıları hisse senedi  başına  dolar veya tl gibi sabit oranlar öderken, diğerleri ödemeleri için hisse senedi fiyatından yüzdeler kullanır. Genellikle temettü ödemeleri, yatırımcıların şirketteki hesaplarına nakit para yatırma veya onlarla bir yatırımcının dijital cüzdan hesabına dijital para yatırma şeklinde olur; İşletmeler yeterli kar elde edemediğinde, temettü ödemelerinden tamamen feragat etmeyi veya düzensiz aralıklarla artırmayı tercih edebilirler.

Bir şirketin yönetim kurulu temettü dağıtıp dağıtmayacağına karar verebilir. Düzenli olarak temettü ödeyen şirketler, genellikle zaman içinde tutarlı kazanç profillerinin keyfini çıkarır ve zaman içinde güvenilir ve öngörülebilir gelir arayan gelir odaklı yatırımcılar için cazip yatırımlar yapar.

Bir şirketin yönetim kurulu, hissedarları tarafından onaylanan temettü tutarını ve ödeme planını beyan etmelidir. Beyan edildiğinde (beyan tarihi olarak bilinir), temettüler defterlerine karşı kaydedilen yükümlülük haline gelir; şimdi yönetim kurulları tarafından öngörülen her şeyi hissedarlara borçlular. Temettü ödemeleri ve bunların sıklığı, finansal tablolarda finansman faaliyetleri bölümünde özellikler olarak bulunabilir.

Unutulmaması gerektiği gibi, şirketlerin temettü dağıtması zorunlu değildir; bazen bunu yapmak çıkarlarına bile aykırı olabilir. Büyüme odaklı hedefleri olan firmalar, bu tür yatırımların zaman içinde kazançlarını artıracağı ve hisse senedi fiyatlarını yükselteceği umuduyla, tüm kârlarını korumayı ve bunları işlerine geri yatırmayı tercih edebilir.

Şirketler, planlanmış bir ödeme planının parçasını oluşturmayan, tek seferlik kâr dağıtımı olarak özel temettü dağıtabilir. Bu tür temettüler genellikle, varlık satışından beklenmeyen bir kazanç veya beklenmedik bir vergi iadesi almak gibi istisnai durumlardan veya olaylardan kaynaklanır.

Şirkete uzun vadeli bağlılıklarının ödülü olarak düzenli temettü alan yatırımcılar, bu gelirleri ya aynı şirketten daha fazla hisse satın almak için kullanabilir ya da temettü gelirlerini başka bir yere yatırmak için kullanabilirler – hatta bazı emekliler emeklilik gelirlerini desteklemek için temettü gelirine bağımlıdır. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir