İkiz Bebekler Aynı Şeyleri Mi Hisseder

             Sizlere ikiz annesi olarak naçizane onlarla birlikte öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum. Bana da her zaman ”İkiz bebekler aynı şeyleri mi hisseder? “diye soranlar çok oluyor. Benim ikiz bebeklerim şuan iki buçuk yaşındalar, tek yumurta ikizi ve erkekler. Onlarla ilgili söyleyebileceğim ilk şey, bakımlarının tek bebeğe göre gerçekten çok zor olduğudur.

             Onların bakımı için yakınlarınızdan yardım istemeniz gerekebilir, hatta biraz yüzsüzlük yapıp ısrarcı olmanız kendi ruh sağlınız için süper olacaktır. Benim gibi yalnız büyütme cesaretini gösterip kendinizi yıpratmak istemezseniz…Gelelim, İkiz Bebekler Aynı Şeyleri Mi Hisseder Sorusuna;
 
             Kesinlikle ”HAYIR” diyorum, çünkü iki buçuk senedir onlarla birlikteyim, aynı şeyleri yaptıklarını, aynı şeyleri istedikleri hatta yaramazlıkları bile birlikte yaptıkları oluyor. Fakat biri ağladı diye diğerinin ağladığını ya da birinin canı yandığında diğerinin yüzünde aynı acı hissini görmedim. Aynı anda acıktıkları aynı anda susadıkları ve aynı anda uyudukları da bir gerçek ve çoğunlukta.

             Bu durum da en çok onların ihtiyaçlarını aynı anda karşılamamızdan kaynaklanıyor. Tek kişi olarak onların ihtiyaçlarını ayrı ayrı karşılamak daha zor olacağından en azından ben böyle yapıyorum. Yemeklerini aynı anda yediriyorum ve aynı anda uyutmaya çalışıyorum. Çünkü biri uyuduğunda diğeri uyanık olursa, diğeri nin uyuyamayacağı bir gerçek. Bu nedenle bene size böyle yapmanızı tavsiye ederim.
 
             ”İkiz bebekler aynı şeyleri mi hisseder? “sorusuna sadece his ve duygu durumları açısından cevap vermem gerekirse; belki minik kalplerinin derinliklerin de bir yerlerde bir şeyler hissediyorlardır. Sonuçta hiç birimiz kimsenin duygularını ve kalp sesini dışarıdan görme, hissetme ya da bilme gibi bir özelliğe kesinlikle sahip değiliz.

            Sadece mimiklerinden eğer dışarıya belli ederse anlayabiliyoruz. Benim”hayır”dememim nedeni de gözlemlediğim le sınırlıdır fakat tıbben de böyle bir şeyin gerçek olmadığını biliyorum. Yani kimsenin bir başkasının hissettiğini hissetmesi mümkün değildir. Belki de büyümelerini bekleyip bu soruyu onlara yöneltmemiz daha doğru olur.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir