Doğum Öncesi Ve Doğum Sonrası Kadın

             Cennetleri ayakaltına serdirecek olan ’Anne’. Her genç kızın ikinci hayali(ilki evlilik olmalı).Anne olup o minik ellerini avuçlarına almak ve cennet kokusunu içine çekmektir. Bebek; masumiyetin, tatlılığın en belirgin hali. Anne bebeğiyle beraber sanki dünyaya ilk kez gelmiş hissini yaşar ki bilinen bir şeydir: Doğum sırasında annenin tüm günahlarının akıp gittiği. Bebek anne karnına düşünce büyük ihtimalle ilk ay biraz sıkıntılı geçer.

            Anne kokulara karşı çok duyarlıdır, mide bulantıları yaşanabilir. Sonraki ayların nasıl geçirileceği kişiden kişiye ve kaçıncı hamilelik olduğuna göre değişmektedir. Bazılarının ilk hamileliği çok rahat gereken ikinci hamileliği sıkıntılı olabiliyor ya da tam tersi. Anne hamileliği boyunca adet hallerinde olduğu gibi aşırı duygusaldır, ağlamak için yer arar. Burada baba olacakların işi zor yani. Ayrı bir konuda şu ki; hamilelik boyunca kişi artık iki kişilik yemek yiyordur, bebeği ve kendisi.

            Tabi sağlıklı beslenmek bu aşamada hem anne hem de bebek için oldukça önemli. Bu yemekler kendisine kilo olarak dönüyor tabi. Bu yüzden hamilelik sağlıklı beslenmenin ve spor yapmanın kritik zamanlarından biridir. Bazıları kilo alırken bazıları da kilo almış gözükür. Şöyle açıklayayım; anne kilo almış gözükür ama o gözüken kilo değil sadece şişkinliktir. Ve doğumdan hemen sonra bu şişkinlik gider kiloysa spor vs. gerektirir. Doğumdan sonraki kırk gün anne ve bebek için çok önemlidir. Hatta halk arasında kırk gün dolunca anneyi ve bebeği kırklamak diye bir olgu da var.

            Annenin hamileliği sırasındaki duygusallığı büyük ihtimalle bu kırk gün devam eder. Özellikle ikindi vakitlerinde bir tuhaflık çökebilir annenin üstüne. Bu yüzdendir ki anne o kırk gün içinde çevresi tarafından yalnız bırakılmaz. Yanında mutlaka biri bulunur, özellikle de geceleri. Bebek anneye çok iyi gelecektir. Doğum Öncesi Ve Doğum Sonrası Kadın konumuzda, Kadın işte şimdi tamamlanmıştır. İnsanlar kendilerine çeşitli bahaneler bulup bebeği çeşitli sebeplerden dolayı suçlayıp uzak dururlar, ne derlerse desinler. Bebeğin iyi gelmeyeceği kalp yoktur.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir