Bebeğim Yemek Yemiyor

            Merhabalar. Birçok anne ve babanın yaşadığı sorunlardan biri yemek yemeyen çocuklar ve bebeklerdir. Çocuklar ve bebekler sebze yemekleri ve sulu yemekleri sevmez sürekli tatlı ve etli yemekler isterler. Bebekler için mama yedirmek oldukça zahmetlidir. Sürekli yedikleri mama ile meyveyi karıştırarak daha lezzetli bir tat elde edebilirsiniz.

             Çilek. Kavun. Armut. Şeftali vb. tatlı meyveleri püre haline getirip mamalarına karıştırarak daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Mamasına karıştırmak istemiyor iseniz. Meyveyi dudaklarına sürtün. Ağzını açtığı an mamasını yedirin. Bu uzun zamandır kullanılan bir formüldür. Mamasının meyve karışımlı olanlarından da kullanabilirsiniz.

            Mama istemediği zamanlarda bebeğinize protein ve vitamin içerikli bisküvileri sütle karıştırıp verebilirsiniz. Aynı zamanda bebeğinizi eğlendirerek de yemek yedirmeniz mümkün. Bebeğim Yemek Yemiyor diye karamsarlığa düşmeyin Çeşitli oyunlarla dikkatini dağıtmanız ve ilgisini başka yere çekmeniz sonucunda mamasını yedirmeniz mümkün. Çocuklar için ise durum biraz daha zor olabilir.

             Onlara sevdiği çizgi filmleri izleterek ya da ödüllendirerek yemek yedirebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli vitaminler ve iştah açıcılarla da iştahını artırmanız mümkün. Fazla fazla yedirmek yerine azar azar ama sık sık yedirmeniz daha yararlı olacaktır. Gün içerisinde spor aktivitelerine yönlendirmeniz de etkili olacaktır.

             Yoruldukları için daha çok ve daha sık acıkırlar. Bu konuda yüzme sporu çok etkilidir. Aynı zamanda yemekten sonra tatlı veya hoşuna giden bir şey ile ödüllendirmeniz de olumlu sonuçlar verir. Yemek yerken ödüle odaklanacakları için bir an önce yemeklerini bitirmek isteyeceklerdir.

             Yemeklerinizde et kullanmanız hem çocuğun yemek yemesini teşvik edecek hem de gelişimi için faydalı olacaktır. Et ve tavuk içerisinde protein içerir. Bu da çocuğunuzun gelişimi için faydalıdır. Bebeğinizin püresinde de patates ve et suyu kullanmanız bebeğinizin daha az hastalanmasını ve daha sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir