Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

            Olağanüstü bir duygudur anne olmak. Sonrası bazen acılı, sancılı, ağrılı her neyse katlanılası ağlayarak yalvarırcasına istenilen duygunun adıdır anne olmak. Bir kere anneysen bin kere sabırlısın ve yapman gerekenler listesi değişti artık. Ben sezeryanla doğum yapmış, evladı doğarken uyutulmuş milyonlarca anneden bir tanesiyim.

            Hiç kaygılanmadım, sütüm gelir mi diye, gözümü açtım, kucağımda minnak bir yavru. Bir yandan canım yanıyor ama o o kadar acıkmış ki, memeye dokunur dokunmaz kana kana içti. Ben çok şaşkındım aaaa beni tanıyor demişim.
            
             Evet, sen onun annesisin. Duyduğumdan bu yana sütümün artması için yapmadığım kalmadı, başardım sonunda. Pek tabi kolay olmadı. Ama istedim olacak dedim, önce uyku saatlerimi düzenledim, onunla bende uyudum, bir süre işleri askıya aldım, lohusa dönemi ve sonrası yaşanılanları erteledim, unutmaya çalıştım, mutlu oldum, şarkı söyledim.

             Sonrasında ise beslenme düzenimi değiştirdim. Anne Sütünü Arttırıcı Besinler
Zeytinyağlı gıdalar, ev yapımı yoğurt ve ekmek, çok iyi geldi. Soğan ve sarımsak kokusuna aldırmazsanız müthiş süt yapar. Pastırma ve çemen içinde aynı şey fazlasıyla geçerli, tabi bu arada iyi süt oluşturmak için bedeninizi alkali yapmalısınız.
            
             Bunun için rezene ve kimyonlu çay içmelisiniz. Kuru baklagiller süt şelalesi yapar ama mutlaka iki gün suda beklemelisiniz. Sütü arttırırken gazı da düşünmelisiniz. Asitli içeceklerden uzak durmalı, nane ve maydanozu, siyah çayı azaltmalısınız. Her gün biraz sadeyağlı pilav üzeri bol yeşillik ve bol soğanlı bir yemek yemelisiniz.

             Balığı hem demir ihtiyacı hem de süt arttırıcı olarak her zaman yemelisiniz. Emziren annelerin su ihtiyacı diğer insanlara göre daha fazladır, ona göre su aralıklarınızı sıklaştırmalısınız. Aslında bu dönemde ve sonrası için iyi bir düzen ve bebeğimiz için mühim. Evet, anneler hazır mısınız, inanın çok iyi gelecek ikinize de.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir