Elma Kompostosu Nasıl Hazırlanır?

            Sofraların vazgeçilmez tatlarından biri olan kompostoların hemen hemen her çeşiti severek yenilir. Yaz aylarında ve Ramazan ayında soğuk kompostolar hemen her sofrada yerini alır.

Komposto Mu Hoşaf Mı?

            Her ikisi de meyvelerin şekerli suda kaynatılması ile hazırlanır. Aralarındaki tek fark eğer taze meyvelerden yapılıyor ise komposto kuru meyvelerden yapılıyorsa hoşaf adını alır. Pek çok komposto çeşiti vardır. Üzüm, kayısı, armut, ayva, elma vb. gibi. Tokluk hissi veren, içinde bulunan pektin sayesinde aniden kan şekeri yükselmesini önleyen, kalp dostu pek çok yararı her mevsim bulabileceğimiz elmanın kompostosu nasıl hazırlanır?

Elma Kompostosu

Malzemeler:
4 adet orta boy elma
Yarım su bardağı toz şeker
1 çubuk tarçın
2 su bardağı su

Hazırlanışı:

            Öncelikle elmaların kabukları soyulur ve çekirdekli kısımları temizlenir. Küp küp zardan biraz daha büyük şekilde doğranır veya farklı servis etmek isteyenler elmayı yarıya bölüp çekirdekli kısmı oyup daha sonra orta boy bir tencereye elmalar koyulur. Yarım su bardağı toz şeker ve 2 su bardağı su ilave edildikten sonra ocakta harlı ateşte kaynamaya bırakılır.

            Kaynamaya başlar başlamaz içine müthiş aroma veren çubuk tarçın veya isteğe göre karanfil eklenir ve ocağın altı kısılır. Eğer tarçın veya karanfil seviyorsanız tencerenin içinde kalabilir. Sevmiyorsanız ocağın altını kapattıktan sonra alabilirsiniz. 3-5 dakika da kısık ateşte kaynayan elmalar sertliğini kaybedip istenilen kıvama gelecektir. Daha sonra ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. Eğer elmalar yarım şekilde kesilip çekirdekli kısmı oyuldu ise servis tabağına suyundan çok hafif koyularak oyulan bölümün içine de kaymak koyup isteğe göre üstüne çekilmiş fındık, ceviz veya fıstık eklenip servis edilebilir. Eğer küp küp doğranmış ise daha sulu bir şekilde kase yardımı ile servis edilir. Afiyetle yenir.
            
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir