Motivasyon ve Motivasyon Türleri

Motivasyon bir amaca yönelik davranışı teşvik etme ve sürdürme sürecidir. Motivasyon, insan biyolojisinin ayrılmaz bir bileşenidir. Başkalarıyla etkileşimin bir parçası olduğu kadar davranışın temel taşı olarak hizmet eder. Motivasyon, fizyolojik ihtiyaçlar, çevresel koşullar ve geçmiş deneyimler dahil olmak üzere birçok yönü içerir.

Motivasyon, farklı bilimsel alanlarda kapsamlı bir şekilde araştırılan karmaşık bir olgudur.

Motivasyon, motivasyonu etkileyen faktörlere bağlı olarak dört ana kategoriye ayrılabilir: fizyolojik ihtiyaçlar, psikolojik talepler, sosyal talepler ve kendini gerçekleştirme. İlk seviye (fizyoloji) temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlarken, dört seviyenin tümü birbirinin üzerine inşa edilir.

Bu ihtiyaçlar yiyecek ve su kaynakları gibi fiziksel araçlarla karşılanabilir; ancak, sosyal etkileşimler ve duygusal destek paha biçilmez bir memnuniyet ve esenlik kaynağıdır.

İşte veya okulda başarılı olma arzusu gibi bazı hedefler doğuştan gelebilir; diğer hedefler deneyim ve eğitim yoluyla elde edilmelidir. Mesela bir öğrenciye eğer kendisi istemiyorsa ders çalıştırmanız zordur.

Başarılı olma arzusunu tetikleyecek hedefler ve duygusal anlamda destek önemlidir. Kabiliyetli bir öğrenci olan Elon Musk’ın dersleri kendi anlatımıyla lise son sınıfta dersleri bir hayli kötüdür. Ama hedeflerine doğru yol alabilmek için ders çalışması gerektiğini düşünür ve başlar. Başarılı oldukça keyif alır ve başarısı her anlamda kendisini destekler.

İşletme sahibi olmak isteyen kişiler, kurdukları şirket ve onu kurmak için yapılan çalışmalar aracılığıyla başardıklarından gurur duymalarını sağlayan heyecan verici, tatmin edici ve zorlu bir kariyer seçimi olasılığı tarafından motive olurlar.

Spor ya da performans sanatları meraklıları, genellikle, özgüven oluştururken kendini ifade etmek için bir çıkış sağlayan, diğer iki içsel motivasyon kaynağı olan, o belirli alanda mükemmelleşmeye yönelik içsel bir dürtü tarafından başarıya yönlendirildiğini hissederler.

Yaratıcı motivasyon, bir birey kitap veya şiir yazmak, müzik albümleri yapmak veya iş yapmak gibi başkalarıyla bağlantı kurduğunu hissettiği ifade biçimleri peşinde koştuğunda ortaya çıkan belirli bir içsel motivasyon türüdür.

Hiçbir zaman baskıya girmese veya dünya çapında tanınmasa bile, bu motivasyon biçimi bir ilham yolu olmaya devam ediyor. Kendini ifade etme ve başkalarında yankı uyandıran sanat eserleri veya şarkılar yaratma arzusu, birinin kimliğinin içsel bir bileşeni olarak kalabilir; ve bu nedenle zaman içinde motivasyon kaynakları olarak kalırlar.

Çalışanları veya ekip üyelerini motive etmek için etkili bir plan geliştirmeden önce, tüm motivasyon biçimlerini tam olarak anlamanız çok önemlidir. Bunu yapmak, işiniz için hangi tekniklerin en uygun olacağını ve bunları en iyi nasıl kullanacağınızı değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Farklı Motivasyon Türleri Nelerdir?

Mesleki kariyerinizde, çeşitli motivasyon biçimleri hakkında bir anlayış kazanmanız çok önemlidir. Bu, işinize ve kişiliğinize en uygun olanı belirlemenizi sağlayacaktır; ortak türler içsel ve dışsal motivasyondur – ancak diğer alt türler de dikkate alınmalıdır.

İçsel motivasyon, karşılığında ödül veya tanınma beklemeden bir şeyi sadece kendiniz için yaptığınızda ortaya çıkar. Örneğin koşmak, geride bir başarı duygusu bırakan keyifli bir deneyim sağlayabilir – bu tür bir içsel motivasyon. Başka bir içsel motivasyon türü, dünya için olumlu bir şey yaparken ortaya çıkar – yerel gıda bankanızda gönüllü olmak, başka bir içsel motivasyon biçimi yaratarak memnuniyet ve tatmin sağlar.

Dışsal motivasyon, kendimizden başka biri veya başka bir şey için bir şey yaptığımızda ortaya çıkar. Örneğin, maaş çeki sunan bir şirkette çalışmak, para ve terfi gibi dışsal faktörlerle sizi motive edebilir; statü veya güç de bizi motive edebilir – örneğin, yeni iPhone’ları satın alarak arkadaşlarımıza ayak uydurmaya çalışırken.

Kaçınma motivasyonu, olumsuz durumlar, deneyimler ve sonuçlar dahil olmak üzere hoş olmayan deneyimlerden veya sonuçlardan kaçınma arzusunu ifade eder. Kaçınma motivasyonu bazı durumlarda geçici motivasyon sağlayabilirken, uzun süreli kullanım stres, tükenmişlik ve iş doyumsuzluğuna neden olabilir.

Farklı insanların çeşitli motivasyon stratejilerine farklı tepkiler verdiğine dikkat edin ve denediğiniz bir şey birisi için işe yaramazsa, değiştirmeyi veya onları daha etkili bir şekilde motive edebilecek başka bir strateji bulmayı deneyin.

e-Sozler.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir