Ömer Hayyam Sözleri

Türk şiiri anlayışında tüm kalıpları yerle bir eden usta düşünür, şair, sanatçı olan Ömer Hayyam, Türkiye’de özellikle genç kesimin sevdiği ve benimsediği bir kişilik. Bu da Ömer Hayyam kimdir sorusuna bir nevi bir cevap niteliğinde olması ile beraber, her Türk okurunun temelde bu soruya cevap niteliğinde bir iki cümlesi mevcuttur.

Bu anlamda usta kişilik Ömer Hayyam sözleri genelde argo ya da küfür içerikli olmak ile beraber herkesin severek ve eğlenerek okuyacağı türden sözlerdir.

Ömer Hayyam Sözleri

Felek ne cömert ne aşağılık insanlara! Han hamam, dolap değirmen, hep onlara. Kendini satmayan adama ekmek yok: sen gel de yuh çekme böylesi dünyaya!

Ezeli sırları ne sen bilirsin ne de ben bu muammayı ne sen okuyabilirsin ne de ben perde ardında sen ben dedikodusu var amma. Perde kalktı mı ne sen kalırsın ne de ben.

Niceleri geldi, neler istediler, sonunda dünyayı bırakıp gittiler. Sen hiç gitmeyecek gibisin değil mi? O gidenler de hep senin gibiydiler.

Gören göze güzel, çirkin hepsi bir; âşıklara cennet, cehennem, hepsi bir; ermiş ha çul giymiş, ha atlas;  yün yastık, taş yastık, seven başa hepsi bir.

Dert içinde sevinci bul da yaşa; haksız düzende haklı ol da yaşa; sonu nasıl olsa yokluk dünyanın, varından yoğundan kurtul da yaşa.

Bu Ömer Hayyam sözleri derlenmesi ve yeni kuşağa aktarılması büyük bir önem arz eden bir işlem. Bu sözler sayesinde herkes Ömer Hayyam kimdir sorusuna kendi bildiği bir söz ile cevap verebilir ve bu kişiliği bu sayede tanıyabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir