Güzel Sözler hayatımızın bir parçası

İnsan olarak o kadar hasretiz ki güzel sözlere. Bazen yaptığımız bir işte, bazen aldığımız bir evde veya bir doğum gününde anında karşımıza çıkıverir bir çift güzel söz. Ve mutlu olur, seviniriz.

Geçmişten günümüze, sözler her zaman hayata yön vermiştir. Üstelik anlamlı ve etkili dizeler tarih boyunca aktarıla gelmiş ve bizlere ulaşmıştır. Ve halen hayatımıza yön verir güzel sözler.

Aşık Veysel’in derya, güzelliğin beş para etmez, bu bendeki aşk olmasa. Söz bize aittir, bizden çıkar ama karşımızdakinin yüreğine dokunur. Gündelik hayatın akışında mümkün olduğu kadar olumlu cümle kurmaya gayret etmeliyiz. Çünkü sözler bumerang gibi bize dönecek ve mutlaka bizi etkileyecektir.

Bir arkadaşınızın doğum günü varsa hemen atarız bir cümle. Veya Cuma günü yaklaşmışsa tatlı bir mesaj telaşı sarar bizi. Çünkü artık kullandığımız cihazlar mesaj göndermek için, güzel sözler iletmek için gayet uygun. Saniyeler içinde dünyanın bir ucuna anında güzel sözler gönderebilmekteyiz.

Kelimeler bir bir dizilir ve cümle olarak olarak yer bulur kendine hayatta. Bazen yazılan metinler hayatın akışına yön verir. Ustaca hazırlanmış cümleler ile değişir manşetler her gün. Güzel sözler yaşantımızın bir parçası. Çünkü konuşuyoruz ve anlaşıyoruz. Bu dünyayı daha da yaşanabilir bir hale getirmek için bolca güzel söze ihtiyacımız var.

Güzel söz sadakadır buyuy sevgili peygamberimiz. Sevgiye, aşka, güzel sözlere ihtiyacımız var insan olarak. Ya susmalı yada güzel konuşmalı, güzel kelam etmeli.  Yüreğe dokunan sözler sevgiyi çoğaltır. Kardeşçe yaşamanın kapılarını aralar bir bir. Güzel günlerde, anlamlı ve önemli günlerde sevdiklerimizden kelimelerimizi esirgemeyelim. Bazen zorda kaldığımız bir anda tatlı bir kelam yetişir imdadımıza.

Yıl 2018 oldu. Dünya daha kalabalık artık. Öfke daha çok. Ama kelimeler kurtaracak yaşamı. İnsanlık kelimeler ile, konuşa konuşa konuşa anlaşacak. Güzel düşünelim, güzel konuşalım şu fani hayatta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir