Yıldız Nedir?
Gökyüzü yıldızlarla kaplıdır. Güneş ve Ay dışında gökyüzünde parlayan her şeyi yıldız diye adlandırırız. Fakat bu konuda biraz yanılırız. Yıldız denilen yapıyı ilk öncelikle ortaya çıkış şekli ve yıldızı oluşturan madde olarak iki ana başlıkta incelemek istiyorum.

Yıldızlar Nasıl Oluştu?

13.7 milyar yıl önceye gittiğimiz zaman, Kozmos küçük bir nokta idi. Big Bang denilen olaydan sonra otaya çıkanlar öyle şaşırtıcı oldu ki, yıldızlar, gezegenler, galaksiler oluşmaya başladılar. Ayrıca Big Bang denilen olay bir patlama değil, bir genişleme sürecidir. Astronomi alanında kullanılan bu kelimedeki patlama bizleri yanıltmasın. Ve bu genişleme o kadar hassas bir matematik ile olmuştur ki, genişleme biraz hızlı olsa gezegenler, yıldızlar vs. oluşamayacak, biraz yavaş olsa ise genişleme durup kendi içine çökecektir. Evren küçük bir nokta iken, müthiş bir matematiksel orantıyla genişlemeye başladıktan sonra gezegenler, yıldızlar oluşmaya başladılar. 

Yıldızlar Nasıl Yaşarlar?

Yıldızların bünyelerinde bulunan hidrojen atomları, yüksek ısı ve basınca maruz kalmalarından dolayı çarpışarak helyum atomu oluşturması ile füzyon denilen patlamayla enerjilerini oluştururlar. Samanyolu galaksimizde bulunan güneş bir yıldızdır. Güneşimizdeki enerji o kadar büyüktür ki güneşten elde edilen 1 dakikalık enerji dünyanın 1000 yıllık enerjisini karşılayacak boyuttadır. Ve patlama sürekli gerçekleşir, sürekli bir enerji dönüşümü vardır. Yıldızlarda bu olay hidrojen bitene kadar devam eder. Yani Samanyolu galaksimizi biricik enerji kaynağı güneş bir gün hidrojen atomlarını bitirip sönecektir. 

Uzay o kadar büyüktür ki, bir yıldızın yaydığı ışık gezegemize yıllar sonra hatta asırlar sonra gelebilmektedir. Gökyüzüne baktığımız zaman gözümüze çarpan ışıklar, belki de 100 yıl önce bir yıldızdan çıkan ışık olabilir. Astronomiye göre insanların ve diğer canlıların oluşumları yıldız tozlarından meydana geldiğini savunmaktadır. Ancak bu şimdilik tam kanıtlamamış bir teori olarak gündemde durmaktadır. 

One thought on “Yıldız Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir