Mantolama Nedir ve Nasıl Yapılır?
            Mantolama yaparken öncelikle çanak anten vs. sökülmesi gerekenler vardır bunlar sökülmeden başlanmamalıdır. Binanız da eskimeye yüz tutmuş tamir edilmesi gereken yerler değiştirilmeli tüm hasarlar giderilmeli. Örneğin binada çatlaklar varsa bunlar sıvayla giderilmeli kısacası tüm bina onarılarak başlanmalıdır. Peki, Mantolama Nasıl Yapılır Güneşli havalarda yapılması işinizi daha da kolaylaştıracağı için hava durumu da mantolamada mühimdir. Eğer yağmurlu bir havada yapılıyorsa da kurulan iskelelerin üzerlerine gerekli kaplamayı yaparak önlemlerin alınması gerekiyor.

            Evet, gelelim mantolamaya öncelikle ısı yalıtım levhasının yapıştırılması, yatırım levhasının dübellenmesi dübelleme kat sayısı arttıkça dübel sayısı da artacaktır. Dübelin doğru yapılması için birçok ayrıntıya da dikkat edilmesi gerekiyor. Daha sonra sıva filesinin eklenmesi bu eklemeden sonra köşe profilinin çıkartılması gerçek boyadan önce idarelik kabaca boyanın yapılması daha sonra sıvalarının atılması bu tabi ki ön hali olmalıdır. Binanın zemin katları da mevcutsa gerekli işlemlere buradan yani bu zemin kattan başlanmalıdır. Yukardan başlamak haliyle saçma olur.

            Profilleri de yerleştirdiğimize göre bu profillerinin çakılması gerekiyor. Harçların kullanımında dikkat edilmesi gerekiyor. Hazırladığımız harcın içine mala kullanarak monte etme işlemine devam edilir. Bazı yapıştırıcılar mevcuttur bu yapıştırıcılar dübellenme kullanımını da ortadan kaldırmaktadır. İsteğiniz üzerine siz karar verip değiştirebilirsiniz. Bu işlemlerden sonrada dübellenme işlemine devam edilir. Yani yaptığımız mantolamanın dübellenme işlemine devam edilir. Gerekli dübellenmeyide yaptığımıza göre sıvayı yapabiliriz. Gelelim mantolamanın faydalarına yani yapıldığında neden bu kadar para ödedik diye hayıflanırken sorunuzun cevabını hemen vermek istiyorum, birincisi binanın dışındaki ısıyı korumakta bir numaradır. Sizi ısı kaybından koruyacaktır.

            Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız ısı parasını ödüyorsunuz doğal olarak bu ödediğiniz ısı parasında da muhtemel bir düşüş olacaktır. Binanın mantolamasının gerçekten sağlam yapılması gerekiyor aksi halde iyi yalıtılmamış olan duvarlara nem zarar verecektir. Bu karşılaştığınız nem binanın duvarlarında hasara yol açabilmektedir. Küf vb. oluşumu gibi. Mantolama genellikle güvenli bulunmaz bizde apartmanımıza yeni yaptırdığımız için bunu söylüyorum insanların dilinde hep bir aman yangın çıkar aman havasındalar ama şöyle bir şey var ne kadar çok para o kadar sağlam mantolama sağlam yaptırdığınız takdirde sizi olası yangınlardan korumaktadır, emin olabilirsiniz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir