Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
            Konut kredisi ülkemizde son yıllarda insanların kolay ev sahibi olabilmesi için yaygınlaşan bir kredi türüdür. Bilinen adı ile Mortgage kredisi, hayalindeki eve sahip olmak isteyen birçok aileye veya bireye, yatırım yapmak isteyenlere kapı açmaktadır.

            Bankaların yapmış olduğu faiz indirimleri, kampanyalar, özellikle son günlerde uzayan vade imkânları ile konut kredisi alırken nelere dikkat etmek gerekir? sorusuna aranan cevaplar günden güne artış göstermektedir. Kredi başvurunuzdan önce yapmanız gereken aylık ödeyebileceğiniz miktarı ve ödeme vadenizi belirlemek sonrasında ise bu miktara uygun ev seçmektir.

            Mortgage kredisine başvurmadan önce evinizi belirlemiş olmanız bankalar arasındaki seçimlerinizde daha kolay ilerlemenize yardımcı olacaktır. Karşılaştırma yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli detay faiz oranıdır. İhtiyacınız olan kredi miktarını belirledikten sonra faiz oranı düşük bankayı tercih etmeniz aylık ödeyeceğiniz miktar ve vade uzunluğu açısından size uygun imkânlar sağlayabilmektedir.

             Tüm bu detaylardan sonra kredinizin onaylanması için bankalar aylık gelirinizi belgelemenizi isteyeceklerdir. Sizinle birlikte ailenizin de belgeleyeceği gelirleri bulunması kredi onay aşamasında olumlu bir sonuca ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca son günlerde bankalar arasında başvurular için bilgi akışını kolaylaştıran kredi notunuzda kredinizin onaylanmasında önemli bir rol oynar.

            Bankadan bankaya değişse de alacağınız evin yüzde kaçına kredi çıkacağı banka tarafından hazırlanan ekspertiz raporuna bağlıdır. Ekspertiz raporları, karar verdiğiniz evin yapım yılına, bulunduğu bölgeye, yakın civarda bulunan ev fiyatları gibi değerlere dikkat edilerek hazırlanan bir rapordur. Umduğunuz rakamı kredi olarak kullanabilmeniz için seçtiğiniz evin bu gibi özelliklerine dikkat etmeniz gerekir.

            Bankalar arasındaki rekabetçi piyasa ortamı her geçen kolay ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza yeni imkanlar sunmaktadır. Ev sahibi olmaya karar vermeden önce mutlaka araştırıp yeni kampanyalar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir