Konut Kredileri Talebi Ve Konut Kredisi İçin Uygun Ne Zaman?
            Yüksek tutarda birikimi olmayan yatırımcıların, kira öder gibi uzun vadede ev sahibi olmasını sağlayan konut kredilerine (mortgage) olan talepte son dönemde yukarı yönlü bir hareketlilik söz konusu. Türkiye’de faiz oranlarının düşme eğiliminde olması son 1 yılda konut kredilerine olan tüketici talebini arttırdı.

             Normal koşullarda faiz oranlarındaki düşüş ile birlikte konut fiyatlarında doğru yönlü bir artış da söz konusu olur. Fakat faiz oranlarındaki beklenmeyen sürekli düşüş konut fiyatlarında dramatik yükselişlere neden olmadı ve bu sayede konut kredilerinde son dönemde bir artış gözlemlendi. Peki, Konut Kredileri Talebi Ve Konut Kredisi İçin Uygun Zaman ne zamandır?
 
 Faizlerdeki Düşüş Trendi Devam Eder Mi?
 
            Faiz oranlarındaki düşüş trendi Hükümetin yüksek faiz oranlarına karşı olmasına rağmen sürekli olmayabilir. Zira finansal piyasalardaki kriz beklentisi devam ediyor ve ani bir sermaye hareketliliğinde faizlerin yukarı yönlü hareketi konut kredilerindeki faizleri de etkiyecektir. Bu yüzden konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin faizlerin daha da düşmesini beklemeleri çok da doğru bir karar olmayabilir.

            Kaldı ki konut kredilerinde faiz değişiklikleri ile beraber tüketicinin kullandığı kredinin faizini düşürme hakkı zaten var, buna refinansman (yapılandırma) diyoruz. Yani tüketici şu sıralar kullanacağı konut kredisinin faizinde bundan aylar sonra bile düşüş olsa, bundan yararlanmaması için hiçbir sebep yok. Bunun yanı sıra düşen faiz oranlarına rağmen, bankanız faizlerde bir değişiklik yapmakta direniyorsa, kredinizi daha düşük faiz uygulayan başka bir bankaya da taşımanız gayet mümkün.
 
Bankacılar Ne Diyor?
 
            Birçok yerli ve yabancı ekonomist, Türk ekonomisinde yapısal bir takım değişiklikler şart olduğunu ve bunun için Merkez Bankasının faizleri yükseltmesi gerektiği yorumlarını yapıyor. Fakat buna rağmen Hükümet yeni yatırımlarda azalışa ve ekonomide durgunluğa sebep olacağı endişesiyle faizin düşük seviyede tutulmasından yana olduğunu açıkça belirtiyor.

            Banka genel müdürleri ile son dönemde yapılan mülakatlarda baskın görüş, faiz oranlarının fazlasıyla düştüğü ve bankalara neredeyse konut kredilerinde kar marjı bırakmadığı şeklinde. Banka genel müdürlerinin bu açıklamaları da hesaba katılınca, faiz oranlarının fazlaca düştüğü ve konut kredisi kullanmayı düşünenlerin daha fazla beklememesi gerektiğini söylemek abes olmayacaktır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir