Kiracı Hakları Nelerdir?
            Her kiracının kira hakları bulunmaktadır bu haklar hakkında bilgi edinmeli, haklarının da bilincinde olmalıdır. Ev sahibinin olduğu kadar kiracının da hakları bulunmaktadır. Kiracı kontrat tarihi gelmeden ev sahibi evden çıkaramaz. Ayrıca ev sahibi kontrat süresi gelmeden 1 ay öncesinden kontrat yeniden yenilenir ve süresiz kontrat sahip olur.

            Kiracı o dönem kirasını ödemekte zorlanabilir. Ev sahibi ile konuşup gecikeceğini bildirerek ayıbını örtmüş olur. Ev sahibi en azından o ay geciktiğinde kiracıya kızma bir hakkı olamaz. Kiracı evden çıkmak istediği zaman evi aldığı gibi bıraktığı sürece herhangi bir konuta zarar vermediği takdirde depozitesini alma hakkına sahiptir.

            Kiracı Hakları konusuna istinaden apartman yönetiminde kiracının fazla bir sorumluluğu yoktur. Eğer apartman yöneticisi olmak istiyorsa kiracı ev sahibinden vekâletname alması gerekiyor. Kiracı ev sahibinin hazırlamış olduğu belirtilen hükümlere uymak zorundadır. Belirtilen hükümlere uymadığı takdirde ev sahibi kiracıya dava açabilir. Aynı şekilde kiracı ev sahibinin belirtilen sözleşmeye uymadığı takdirde oda ev sahibine dava açabilir.

            Kira bedelinin geç ödendiği takdirde herhangi bir cezai koşul içeren anlaşmalar yapılamaz. Kiraya veren kişi kira sözleşmesi sürecinde kirayı verildiği gibi kabul etmek zorundadır.(Kullanımdan dolayı yıpranan eşyalar hariç) Vergi, sigorta ve benzeri şeyleri kiracı değil kiraya veren kişi ödemelidir. Apartmanda her hangi bir sorun karşılığında kirayı veren kişi ödeme sağlamasıdır.

            Yâda kiracı ödeyip kiradan harcanan miktarı düşürmek zorundadır. Kiracı kira bedelini ödemekle yükümlüdür onun hariciden ekstra bir şey ödemekle yükümlü değildir. Sözleşmelerde kiracıya güvence borcu getirilmişse bu güvence borcunun depozitinin üç aylık kira bedelini aşamaz.

            Kiracı ayıbının kiraya verenden ayıplarını giderebilmesi için kira bedelinden indirim yapılmasını ya da yapılan zararın giderilmesini isteyebilir. Kiracının yapmış olduğu zararları evden çıkmadan önce yazılı bir şekilde yazarak imzalatması gerekir ev sahibi aksi takdirde kiracı daha sonrasından kabul etmeye bilir. Bu yüzden sözleşmeleri dikkatli okuyup haklarımızı bilmekte yarar vardır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir