Kentsel Dönüşümden Nasıl Yararlanabiliriz?
            Son zamanlarda en çok duyduğumuz ifadedir kentsel dönüşüm. Aslında kulağa hoş geliyor. Sosyoekonomik yapısıyla değişen, gelişen bir ülkeyi çağrıştırıyor. Kelime olarak irdelediğimde üzerinde şöyle bir düşündüğümde ”kentsel dönüşüm” yani bütün şehrin tamamıyla kökten, yeni baştan düzenlenmesinden bahsediyoruz. Hiç de kolay bir hedef olmadığı bir gerçektir. Hal böyle olunca neler yapılmalı? Ülke ekonomik anlamda hazır mı bu gibi sorulara kendine güvenle “evet” cevabı verilmelidir. Şayet böyleyse yararlarından seve seve bahsedebiliriz.
 
Kentsel Dönüşümden Nasıl Yararlanılır şimdi bu hususa değinebiliriz.
 
1. Öncelikle yapılması gereken ülkeye genel bir çerçevede bakmaktır. Neresi iyi neresi kötü yani kentsel dönüşüme nerelerin ihtiyacı tespit edilmeli.
 
2. Meseleyle bizzat yetkili olan mercinin ilgilenmesi gerekir ve bizzat yerinde görüp tespit edilmelidir. Bu alanlarda fizibilite yapılmalıdır.
 
3. Ev sakinlerinin ekonomik durumları hakkında bilgi alınmalıdır.
 
4. Fikirlerine de başvurulmalıdır. Konunun hane sakinlerine izahı yapılmalıdır. Bu bilgilendirmeden sonra faaliyete geçilebilir. Bu şekilde davranılmadığı takdirde insanlar ”evimizi, arsamızı elimizden almaya çalışıyorlar” diye algılarlar. Bu nedenle sürecin başlangıcı devamlılığı ve neticesi bütün ayrıntılarıyla anlatılmalı. Bu basın vasıtasıyla olur, toplu konferanslarla olur tercih edilen en uygun yöntem seçilip yapılmalıdır.
 
5. Bu aşamada yapılacak şey her şehrin ilçesine kadar boş arazileri tespit etmektir.
 
6. Bu işe güçlü ekonomiyle başlamak esas gerçektir. Çünkü artık bütçe gerektirecek aşamadayız. İyi bir ekonomik hazırlıkla boş arazilere inşaat çalışmaları yapılabilir. Dairelerin çok lüks olmasına gerek yoktur. İnşaatla ilgili temel meseleler ve insanlar için kaliteli yaşam koşullarını sunacak kadar donanımlı olması yeterlidir.
 
7. Bu konut yapımında uzman kişiler rehberliğinde her türlü çalışmalar sağlanmalıdır. Muhakkak sürecin her aşamasında yetkili olanları vazifelendirmekten kaçınılmamalıdır. Yeri gelir söz konusu şehrin belediye başkanı, mahalle muhtarı, ilçe başkanları bunlar halka yakın kesim olduğundan başlangıçta bu kişiler aracılığıyla halkla irtibat kurulmalıdır. İnşaat aşamasında da mühendis, mimar, iç mimar gibi kişilere görev verilmelidir. Tabii konuyla ilgili bu bahsettiğimiz kişilerin konuya duyarlı olması da esas olan başka bir konudur.
 
8. İnşaat tamamlandıktan sonra hane sakinleri kura usulü konuya şike karıştırmadan teker teker yerleştirilmelidir.
 
9. Artık dönüşüm başlayabilir. Eski yerleşim muhitleri yıkılıp yenilenebilir.
 
İşte kentsel dönüşümden istifade etmek ancak böyle mümkün olur. Önceden de dediğim gibi her aşama için her ilgili makamın duyarlılığı en önemlisidir. Çünkü duyarlı olan işe sahip çıkar, dört elle sarılır. Böyle olunca da söz konusu işten yüz akıyla çıkılabilir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir