Hisse Senetleri Nasıl Alınır?
             Hisse senedi alım satımı fiziki olarak gerçekleşmemektedir. Banka kuruluşlarında hisse senedi ile ilgili açılmış bir hesabınız ya da hisse senedi işlemleri gerçekleştiren bir aracı kurumla anlaşmış olmanız gerekmektedir. Banka nezlin de açılmış olan hesaba ya da aracı kuruma hisse senedi hakkında yetki, emir vermiş olmanız gerekliliğinizde oluşturmuş olmalısınız. Hisse senetlerinizi borsa içerikli alım satım konularında kullanırsınız.

            Hisse Senedi Nasıl Alınır konusu ile borsa oluşumları yakından ilişkilidir. Borsa içerisinde serbest fiyat ve limit fiyat uygulaması ile hisse senedi alımı ve satımı gerçekleştirebilirsiniz. Hisse senedinin alım ve satım fiyatının sizler tarafından belirlenmesi şekline limit fiyat uygulaması adı verilmektedir. Kısaca hisse senedinin alımını belirlenen fiyat üzerinden gerçekleştirebileceğiniz yoldur. Aracı kurumunuzu hisse senedinin alım satımında serbest bırakabilirsiniz bu durumda ise hisse senedi alımı aracı kurumun belirlediği fiyat üzerinden sağlanır ve serbest fiyat uygulaması olarak adlandırılır.
 
Hisse Senedine Alım Satım Emri Verilmesi
 
             Yazılı ve sözlü olarak verdiğiniz emir ile hisse senedi alımı ve satımı gerçekleştirirsiniz. Müşteri emri formu doldurularak, aracı kuruma verilmektedir ve aracı kurum sizin adınıza hisse senedi alımında bulunmaktadır. Telefon, fax, internet ya da banka yolu kullanarak, bu kanallar sayesinde de hisse senedi alım, satım emirlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Verdiğiniz emrin uygulanma süresini ve geçerliliğini siz belirlersiniz. Hisse senedi alım emri vererek, hisse senedi alınışını internet yolu ile gerçekleştirmek de mümkündür.

            Aracı kurum sizin adınıza alım ve satım gerçekleştirir ve bu faaliyet üzerinden oluşan kazançtan sizlere bir komisyon vermektedir. Bu aracı kuruluşla anlaşarak belirlediğiniz komisyon ücreti üzerinden kazanç sağlayarak, borsa yolu ile yatırımda bulunmuş, kazanç sağlamış olursunuz. Hisse senetleri alım ve satımından kazanç sağlamanın en iyi yolu yatırımcının da aracı kurum kadar borsayı takip etmesi ve güncelden haberdar olmasıdır. Bu yolla yatırımcılar bilinçli ve sağlıklı bir hisse senedi alım satımı gerçekleştirerek, kazanç sağlayabilirler.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir