Gayrimenkulde Kriz Riski Olur mu?
            Türk ekonomisinin lokomotifi gayrimenkul sektörü sıkıntılı günler geçiriyor. İşler hiçte beklendiği gibi gitmiyor. Bitmiş konut satışlarındaki artış beklendiği gibi değil. Kimi uzmanların zaman zaman dile getirdiği Gayrimenkulde Kriz Riski Var Mı Herkesin merak ettiği soru bu.
 
Yatırım Mı Yoksa Başımızı Sokacağımız Bir Yer Mi?
 
            Ekonominin büyüyeceği beklentisi fiyatların da yükselmesini beraberinde getirmişti. Türkiye gelişmekte olan ülkeler içerisinde gayrimenkul sektöründeki ciddi ve kaliteli yapısıyla fark yaratmaktaydı. Ancak yabancı kurumların birbiri ardınca Türk ekonomisi ile ilgili olumsuz raporları sektörü zora soktu.
            
             Dışarıdan gelen talebi kısan bu gelişmelere bir de içerideki siyasi gelişmelerle birlikte Suriye ve ırak politikamız da eklenince sektör ciddi sıkıntı yaşamaya başladı. Şu anda iç satışlar arzı eritemese de tekerleğin dönmesini sağlayacak boyutta fakat bu ne kadar sürdürülebilir…
 
İç Talep Arzı Karşılayamaz
 
            Büyümenin ve istihdamın baş aktörü Türkiye için her zaman gayrimenkul sektörü olmuştur. Etrafta yüksek binaların yapıldığı ve bunların satılıyor olması işlerin yolunda gittiğini gösterir bize. Âmâ bu nereye kadar ve ne zamana kadar gider. Sağlıklı bir büyüme mi yoksa saman alevi gibi parlayan ve sonra sönen bir ekonomi modeli mi. Kurumsallaşma mı yoksa günü kurtarmak mı? Zannediyorum bizim ekonomimiz için hayati sorular bunlar.
 
Uzmanlar Uyarıyor
 
            Bazı uzmanların Türk ekonomisi için %5 in altında büyüme büyüme değildir tezi doğru mu? Büyümenin lokomotifi durursa b planımız var mı? İşte merakla beklenen soruların başında bu soru var. Gayrimenkulde satışlardaki yavaşlama bir kriz habercisi mi yoksa yaşanan siyasi gelişmelerin bir sonucu mu? Her türlü sonuçta çözülmeyi bekleyen ciddi bir problem bizi bekliyor.
 
Düşen Krediler Sektörü Hareketlendirdi Mi?
 
            Devlet bankalarının başı çektiği kredi faizlerindeki düşüşler emlak piyasasını bir miktar hareketlendirdi. Ancak yatırımlar için büyük yatırımcılar beklemeye geçti. Şuanda firmalar bitmiş konut satışı yarışındalar.
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir