Ekspertiz Ne Demektir?
            Ekspertiz; herhangi bir gayrimenkulün tarafsız ve uzman kişiler tarafından gerçek değerinin belirlenmesi işlemidir. Bu uzman kişilere genel olarak eksper adı verilmektedir. Eksperler Hazine Müsteşarlığı tarafından açılan sınavda başarılı olduktan sonra Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin verdiği eksperlik eğitimini tamamlamak zorundadırlar. Eğitim sonrasında yapılan sınavda başarılı olan kişiler staj dönemini de başar ile tamamladıkları taktirde eksper unvanı alır ve bu şekilde görevlerine çeşitli kurumlarda ve özel sektörde başlayabilirler.

Ekspertiz nasıl yapılır?

            Emlak değerleme uzmanları tarafından bir yerin değerinin biçilmesi uzun zaman almaktadır. Ekspertiz talebi yapıldıktan sonra; eksper elindeki tapu bilgileri ile tapu dairesine ve belediyeye giderek ilgili yerin doğruluğu hakkında bilgi toplar. Sorun çıkmaması ve gayrimenkulün yerinin doğru olması durumunda saha incelemesi başlar. Mal sahibi veya içinde kiracı varsa kiracı ile yer görme işlemi tamamlanır. Belediyeden ve tapu dairesinden alınan bilgiler ile eksperin toplandığı bilgiler karşılaştırılır. Yer görme işlemi yetkili kişi ile tamamlandıktan sonra eksper gayrimenkul civarındaki kira ve satış fiyatlarını öğrenmek için bölgede ki emlakçılar ile görüşebilir. Yer görme işlemi de tam manası ile tamamlandıktan sonra rapor yazım aşamasına geçilir. Yazımı tamamlanan rapor değerleme şirketi tarafından kontrol edilir ve istenen kurum veya kişiye teslim edilmek üzere hazır hale gelir.

Ekspertiz neden yapılır?

            Genel olarak konut sahibi olmak isteyen kişiler kredi çekmek için bankalara başvururlar. Bankalardan konut kredisi alabilmeleri için; bankalar anlaşmalı oldukları ekspertiz firmalarına müşterilerini yönlendirerek ekspertiz yapılmasını isterler. Bunu dışında kurumsal bankacılıkta gayrimenkullerin teminata alınabilmesi için de bankalar ilgili yerler için müşterilerinden ekspertiz yaptırmalarını isterler. Ekspertiz yapılmasındaki asıl amaç; gayrimenkul değerinin tarafsız ve uzman kişilerce belirlenebilmesidir. Banka müşteri arasındaki  ilişki bu şekilde daha sağlıklı ilerleyecektir.
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir