Arsa Değerlemesi Nedir?
            İnşaat sektörünün hızla gelişmesiyle konut ve iş hanları yapacak olan müteahhitlerin gözü arsaların üzerinde dolanmaya başladı. Bunu fark eden yatırımcılar ise müteahhitlerden evvel değer kazanacak arsaları gözlerine kestirerek onları daha sonra yüksek fiyatlara satmak için satın almaya başladılar. Böylece arsa fiyatlarında kolayca fark edilebilecek hareketlenmeler başladı.
 
            Arsa sahipleri ise hareketlenmeleri fark edip bunu fırsat bilerek ellerindeki arsaları en yüksek fiyata satmaya bazense hiç satılmayacak fiyatları sunmaya başladılar. Piyasanın kısa bir zamanda böyle hızla karmaşık bir hale gelmesi sonucu bu konuda uzmanlaşan kişilerin arsanın gerçek fiyatını araştırması ve bir sonuca varmasını gerektirdi.

            Sosyal hayatta bu konuyla emlak ve gayrimenkul uzmanları ilgilenirken bankalarda da değerleme uzmanları ihtiyacı doğdu ve hızla alımları yapıldı. Ve sonuçta Arsa Değerlemesi kavramı toplumun zihnine oturdu. Arsa değerlendirmeleri uzmanlar tarafından titizlikle yapılıyor, pekâlâ bu değeri etkileyen faktörler neler?
 
Arsa Fiyatını Etkileyen Faktörler
 
– Bir arsanın değerini etkileyen öncelikli faktör şehir merkezine olan yakınlığıdır. Eğer arsa devlet dairelerine, okul ve hastanelere yakında değeri daha da artmaktadır.
 
– Arsanın etrafındaki yapılar oraya ne tür bir inşaat yapılacağını etkileyeceği için bu da göz ardı edilemeyecek bir konudur. Örneğin sadece iş hanlarının bulunduğu bir yerde konut yapılması çok uygun olmaz. Aynı şekilde konutların bulunduğu bir bölgede iş hanı yapmak işlevsellik açısından uygun değildir.
 
– Arsanın cadde üzerinde olması ve beraberinde doğuya ya da batıya batması son derece önemli bir konudur. İnsanlar arabalarını kolayca park edebilmek ve hemen ofis ya da evlerine gitmek isterler. Ayrıca arsa bir tepe üzerinde doğu tarafına bakıyorsa bu yıl boyunca sabahları bulundukları yerin ısınacağını gösterir.
 
– Eğer deniz kenarında bir şehirdeyse denizi görüp görmediği önemli hususlardandır. Son dönemlerde insanlar etrafa bakınca keyif alabilecekleri yerlerde bulunmak istiyorlar.
 

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir