Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Makalelerde Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Olmalı?

yonetici

70

Yok

Bilindiği gibi özgün ve güncel içerikler bir web sitesinin en önemli ihtiyaçları arasındadır. Çünkü artık Google kopya içerik kabul etmiyor. Bu nedenle site sahiplerinin özgün içerikler yüklemesi gerekiyor. Bu içerikleri oluştururken birtakım anahtar kelimeler de kullanılması gerekiyor. Kullanılan bu anahtar kelimeler internette gezinenlerin aradığını kolayca bulmasını sağlar. Aynı zamanda aynı konuda yazılan onlarca metin arasından sizin sitenizdeki yazının ön plana çıkmasını sağlayabilir.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelimenin ne olduğuna baktığımızda konuyla ilgili kısa ve özet ifadelerdir diyebiliriz. Yani siz “ayrılık” ile ilgili bir şiir ya da yazı arıyorsunuz diyelim. Bu durumda; ayrılık, ayrılık sonrası, ayrılık şiirleri, ayrılık sözleri gibi ifadeler bu konuyla ilgili anahtar kelimeler olarak karşımıza çıkar.

Makalelerde Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Olmalı sorusuna baktığımızda Anahtar kelimeler genelde 100 kelimede bir kullanılacak şekilde belirlenir. Kimisi 50 kelimede bir olmasını ya da farklı bir rakamı savunur. Genel olarak yoğunluk için belirlenen oran %5 olsa da herkes bu kurala uymaz. Bu oran daha da azaltılabilir.

Belirlenen anahtar kelimeler de metin içinde belli aralıklarda ve belli yerlerde geçmelidir. Aslında tam olarak şurada geçmeli diye bir kural yoktur. Fakat anahtar kelime sayısı birden fazlaysa bir tanesinin makale başında yani ilk satırda geçmesi avantaj sağlayacaktır. Bir tanesinin de son 25 ya da 30 sözcük içinde geçmesi uygundur.

Anahtar kelimeleri ve yoğunluğunu belirlerken diğer yardımcı kelimelerin önemini atlamamak gerekir. Anahtar kelimelerin önemi büyüktür fakat diğer yardımcı kelimeler de oldukça önemlidir. Bazen gereğinden fazla kullanılan anahtar kelimeler kopyaya düşebilir ya da samimiyetsiz bir metin oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle anahtar kelimelerin okuyucuyu sıkmaması ve cümle içinde mantıklı ve uygun bağlamda kullanılması gerekir.

SON YORUMLAR