Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Trafik Kuralları Nedir?

yonetici

88

Yok

Trafik Kuralları Nedir?

Trafik kuralları, yayaların ve sürücülerin uyması gereken ve uyulmaması gereken ve uyulmaması halinde cezai işlemleri olan kurallardır.

Sağa dönüşte yayalara yol verilmelidir. Seyir halinde en çok unutulan kurallardır. Sağa dönüş olan yollarda karşıdan karşıya bir yaya geçerse, öncelik yayaya verilmeli. Trafik ışığı bozuk olsa bile ya da hiç olmasa bile, sağa dönüş ışığı ile aynı anda yeşil ışık yanmış olsa bile öncelik her zaman yayanındır. Yaya geçitlerinde yavaş olunmalıdır. Yaya geçitleri, ışık olmayan yerde güvenlik amacıyla konulan işaretlerdir.

Araçların Arasında Mesafe Olmalı

Başka araçlarla araya mesafe konulmamalıdır. Hareket halinde her an her şey olabilir ve bu nedenle kontrollü ve dikkatli olunması gerekir. Özellikle kış aylarında buz ve kayma olayları çok yaşandığı için mesafenin koruması olası bir kazanın önüne geçilmesi için dikkatli olmalıyız.

Tek yönlü yollarda tabelalara bakılarak ilerlemeli. Olası kazaları önlemek için trafik kilitlenmemeli ve yön gösteren tabelalar kontrol edilmeli. Trafiğe çıkan her kişi ilk önce tabelaları öğrenip hareket etmelidir.

Korna Uyarı Amaçlı Çalınmalıdır

Sadece gerekli durumlarda korna çalınmalıdır. Kornalar uyarı amaçlıdır ve bazen gereksiz yere çalınıyor ve bu durum trafikte yaşanan stresi oldukça arttırmaktadır. Gereksiz yere korna çalınmamalıdır. Eğer öndeki araba arkasına bakmadan ilerlerlerse veya oldukça virajlı yolda gidilirse o zaman korna çalınmalıdır.

Alkollü halde araç kullanmamalı. Dikkat ve algı bozukluğuna yol açan alkolü kullanıp direksiyon başına geçilmesi, hem kendimiz için trafikte bütün sürücülerin hayatını tehlikeye atmak demektir.

Hız kurallarına dikkat edilmeli, aşırı hızdan kaçınılmalı. Hız sınırları Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiştir. Çok şeritli olan yollarda, sağ şeritten ilerlenmeli. Sol şeritler sollama yapmak ve hız yapmak içindir. Sollama yapıldığı zaman hemen sağa geçilmelidir.

Hatalı sollama yapmaktan kaçınılmalı. Önde giden aracın güvenli gittiğinden emin olmadan sollama yapmamalıyız. Hasara ve ölüme sebep olan kazaların hepsi hatalı sollamalardan kaynaklanır.

SON YORUMLAR