Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Guatr Nedir, Guatr Neden Olur?

yonetici

76

Yok

Boyun bölgesinde gelişen nodülleri anlayabilmek ve tanımlayabilmek için öncelikle tiroid bezinin yapısını ve niteliklerini bilmek gerekir. Tiroid bezi, boyun bölgesinde adem elması denilen kemik yapısının altında yerleşik bulunan bezdir. Triodotironin (T3) ve Tiroksin (T4) hormonlarını üreterek ve salgılayarak, vücudun enerjiyi depolamasına ve kullanmasına aracılık eder.

Kısaca insan vücudunun metabolizmasının dengeli ve sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürebilmesinde, tiroid bezinin sorunsuz çalışması en büyük etkenlerden biridir.

Toplum genelinde % 20 – % 30 oranında boyun bölgesinde şişlik ve nodül gelişmesi durumu söz konusu olmaktadır. Bu oran, 50 ve üzeri yaş grubu değerlendirildiğinde, % 50’ye yaklaşmaktadır. Bu rahatsızlıkların hepsi ciddi rahatsızlık anlamına gelmemektedir. Tespit edilen olguların yaklaşık % 5’i olumsuz seyretmekte ve kanser niteliğinde olabilmektedir.

Guatr Nedir?

Guatr, boyun bölgesinde yerleşmiş olan tiroid bezinin büyümesi olarak tanımlanabilir. Tiroid bezinin büyümesi sonucunda gelişen kitlelere ise nodül ismi verilmektedir. Bu nodüller, yapısı ve boyutuna göre değerlendirildiğinde her zaman fark edilmeyebilir. Guatr geliştiğinde, boynun tek tarafında veya her iki tarafında şişlik meydana gelir. Ancak, guatr her zaman hormonlarda fonksiyon bozukluğuna neden olmamaktadır.

Hormonlarla ilgili bir sorun mevcutsa; bu durumda hormonların salgılanma oranına bağlı olarak, metabolizma işlevleri yavaşlar veya hızlanır. Fazla hormon salgılanması durumunda hipertiroid, az sagılanması durumunda ise hipotiroid ortaya çıkar. Her ikisi de ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Guatr Neden Olur?

– İyot eksikliği durumunda,

– Hamilelik döneminde vücudun artan hormon ihtiyacı sonrasında,

– Hipertiroid durumunda fazla hormon salgılanması,

– Hipotiroid durumunda az hormon salgılanması,

– Nodül gelişmesi nedeniyle (nedeni çok açıklanamayan ve yapısal olarak büyüyen nodüller çoğu zaman sıvı içerikli kistik nodül olup, iyi huylu olarak nitelendirilmektedir),

– Tiroid kanseri gelişmesi nedeniyle,

– Tiroid bezinde oluşan iltihaplar nedeniyle,

Guatrın oluşma nedeni her zaman hormonlarla ilgili olmayabilir. Bu durumda hormonlar düzenli çalışır ve kan testleri referans değerlerde çıkar. İşte tüm bu etkenler değerlendirilerek, buna göre guatrın niteliği tespit edilmekte ve buna göre tedavi uygulanması yoluna gidilmektedir.

SON YORUMLAR