Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
E Okul Sistemi Nedir, karne notu sorgulama 2018

yonetici

129

Yok

Karne notları e okul sistemi üzerinde olacak. MEB her eğitim öğretim  yılının son haftası notları sistem üzerinden açıyor.

E okul nedir? E -Okul prejesi 2007 yılında hayata geçmiş ve hemen kullanıma açılmış bir sistem. E-Okul sistemiyle birlikte çğrenciler okula başladıkları günden mezun oldukları güne kadar itina ile takip edilirler. Bu sayede her istenilen an öğrenci hakkında istenilen tüm bilgilere online olarak ulaşılabilir.

Tüm özel veya resmi anasınıfı, ilköğretim, ortaöğretim ve lise kurumlarının kullanması gereken bir yazılım olan E -Okul Sistemi’yle her öğrencinin notları da dahil, sınav bilgileri ve hatta ders programlarına kadar tüm bilgilere sene sonu beklenmeden, istenilen her an ulaşılabilir.

E -Okul sisteminin Veli bilgilendirme Sistemi ve Yönetim Sistemi olarak iki farklı girişi vardır. E-okul veli bilgilendirme sistemi ile öğrencinin okuldaki durumunu internet üzerinden takip edebilirken, E –Okul Yönetim Sistemi de öğrencinin okuldaki durumunu sisteme girmek için kullanılır. Her öğretmenin öğrenci hakkındaki bilgileri/notları bu sisteme girmesi sağlanır. Böylelikle öğretmen, öğrenci ve veli arasında interaktif bir bilgi alışverişi sağlanmış olunur. E –Okul sistemi eğitim alanında atılmış büyük ve önemli adımlardan biridir.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (Vbs) Nedir?

E –Okul sisteminde öğrenciler hakkında girilen her türlü bilginin (sınav notları, sınav bilgileri, sınıf bilgileri, devamsızlık durumu, belgeler, nakil bilgisi vs.) veliler tarafından online bir platform aracılığıyla öğrenilmesine izin veren sistemdir. Veliler tarafından oldukça kullanılan bu sistem ile öğrencinin oraya ulaşmış olan eğitim bilgileri kolaylıkla takip edilebilir. Veliller sisteme mobil giriş yaparak işlerini kolaylıkla halletmektedirler.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemiyle İlgili Görevler

  • Okulların E-Okul Sistemi ile ilgili öncelikli görevi, velilerin öğrencilerin bilgilerine rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlamaktır. Bu nedenle şube ve öğrenci listelerinin eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. Eğer okul bu işlemleri eksiksiz tamamlamazsa, sonradan öğrencilerin bilgileri girilememekte ve dolayısıyla kişiler mağdur olmaktadır. Çünkü notlar girilmeden önce düzeltilmeyen öğrenci listeleri nedeniyle birçok öğrenci karne alamamakta ve hatta mezun olamamaktadır. Bu nedenle okullara oldukça önemli bir görev düşmektedir.
  • Bir öğrencinin sistemdeki tüm bilgileri eksiksiz doldurulmak zorundadır. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci ile ilgili bilgileri okuldan değil, sistemden direkt olarak almaktadır. Öğrenci ve veli bilgisi de dahil her şeyin eksiksiz olmasını sağlamak okulların görevidir.
  • Sınav belgelerinde kullanılacak olan öğrenci resimleri de sistem üzerinden alınacağından, okullarımızın son günlerde sıkışıklık yaşamamaları amacıyla özellikle 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerin resimlerini öncelikli olarak sisteme kaydetmeleri gerekmektedir.
  • Devamsızlık bilgilerinin sisteme mutlaka günlük olarak girilmesi gerekmektedir. Yine bu konuda okullara görev düşmektedir.
  • Öğretmenler not girişlerini zamanında yapmakla ilgili sorumludurlar. Bu nedenle her öğretmen okul idarecileri tarafından sisteme bilgi girişi ile ilgili görevlendirilir. Okul idarecileri de öğretmenlere şifre vermekle yükümlüdür.
  • Okullar sistemde yer alan resmi yazı, açıklama ve duyuruları takip ederek açılmış ya da açılacak olan ekranlarla ilgili iş ve işlemleri zamanında yerine getirmekle YÜKÜMLÜDÜR.
  • İlçe Milli Eğitim Müdürleri ise yukarıda yazılı olan, okullar tarafından yerine getirilmesi gereken tüm bilgileri kontrol etmekle ve uyarılarda bulunmakla yükümlüdür. Yine devamsı öğrencilerin takibinin yapılması da İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin görevidir.

 

SON YORUMLAR