Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Çörek Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

yonetici

63

Yok

Çörek otu yüz yıllardır bütün dünyada birçok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı bir ottur. Latince adı Nigella Sative olan çörek otunun bazı faydalarından ve özelliklerinden bahsederek bu şifa deposu bitki hakkında sizleri bilgi sahibi etmeye çalışacağız.

Çörek otunun bu derece önemli olmasının esas nedeni içeriğinde bulunan ve sağlığımız için oldukça önemli olan vitamin ve minerallerdir. Çörek otunun içerisinde bulunan A, H, C, B1, B2 ve B6 vitaminleri ile selenyum, bakır, fosfor, çinko, magnezyum mineralleri insan sağlığı için oldukça önemli maddelerdir. Ayrıca çörek otunun içeriğindeki en önemli bileşen de thymol türevidir. Çörek otu daha birçok yararlı madde ve bileşenleri de içeriğinde bulunduran sağlık için tam bir şifa deposudur. Çörek otunun önemli bileşeni olan Thymoquinone bronşit, alerji, artrite, astım, romatizma gibi hastalıkların şiddetini azaltıcı, kan şekeri düşürücü ve ürik asit azaltıcı etki sağlayan bir şifa kaynağıdır.

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları
– Çörek otunun yapılan araştırmalar sonucunda astım hastalığına karşı faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.
– Çörek otu yüksek tansiyon gibi durumlarda tansiyonun düşmesine katkıda bulunmaktadır.
– Bademcik ve boğazda oluşan iltihapların giderilmesine yardımcı olmaktadır.
– Çörek otunun içeriğindeki önemli maddeler radyasyon sonucunda hasar gören beyin dokusunu koruyabilmektedir.
– Çörek otu karaciğerimizi bazı zehirlenme türlerine karşı koruyabilmektedir.
– Alerjik astım ve egzamaya karşı tedavi edici özelliği vardır.
– Hafızayı güçlendirir.
– Hormonal dengenin sağlanmasına katkıda bulunur.
Daha etkili bir sonuç için çörek otunun kullanımı, dozajı, ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiğinin bilinmesi önemli bir konudur. Ayrıca hamile bayanların tüketmemesi gerekmektedir.

SON YORUMLAR