Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Bezelye Nedir, Bezelyenin Faydaları Nelerdir?

yonetici

74

Yok

Bezelye küçük yeşil toplar şeklindedir ve genellikle bahar mevsiminde tüketilmektedir. Bezelye sadece yemeklerde değil restoranlarda süslemelerde de kullanılmaktadır. Bezelyenin hoş görüntüsü ve otantik tadı dışında sağlığa da oldukça yararlı bir besindir.

Bezelyenin İçerisinde Bulunan Yiyecekler

Bezelye zengin bir besin kaynağıdır. 100 gram bezelyenin içerisinde 81 kcal bulunmaktadır. Bezelye C, E, A ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin olmakla birlikte içinde niasin, tiamin ve pridoksin gibi vitaminler de bulunmaktadır. İçerisinde yüksek miktarda vitamin bulunan bezelye demir, bakır ve magnezyum bakımından da oldukça zengindir.

Bezelyenin Sağlığa Faydaları

Bezelye sağlık için oldukça önemidir. Mide, bağırsak, sindirim organları ve diğer organlara karşı oldukça yararlı olan bezelye cilt sağlığında da kullanılmaktadır. Birçok cilt bakımı ürünlerinde yararlanılan bezelye öz çil kremlerinde çil ve leke giderdiğinden dolayı kullanılmaktadır. Bezelye östrojen içerdiği için keten tohumu gibi meme büyütmesi için de kullanılmaktadır. Bezelye çok düşük kalorili bir besindir. Bu yüzden kilo aldırmaz. Mide kanserini engelleyicidir. Bağışıklığı güçlendirip vücudu korur ve gençleştirici özelliği bulunmaktadır.

SON YORUMLAR