Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Adisyon Nedir, Kimler Adisyon Düzenler?

yonetici

520

Yok

Adisyon Nedir, Kimler Adisyon Düzenler?

Sunulan hizmet ile ilgili bilgiler verir. Faaliyet alanı hizmet olan işyerlerinde, müşteriye sunulan hizmetin içeriğini belirten belgeye adisyon denir. Sunulan hizmetle ilgili cins, adet, fiyat gibi bilgileri içerir. Yani müşterinin işletmede kaldığı süre boyunca tükettiği mal ve hizmetlerin ayrıntısını gösterir.

Kimler Adisyon Düzenler?

Özellikle yiyecek, içecek işletmeleri çok fazla kullanırlar. Örneğin; restaurantlar, gece klüpleri, cafeler, gazinolar, pastaneler….vb.firmalar müşterilerine sundukları hizmetleri adisyon ile belgelerler.

Adisyon düzenlenebilmesi için talep edilen hizmetin garson tarafından sunuluyor olması gerekir. Müşterinin kendisinin yiyecek ve içeceğini aldığı (açık büfe veya self servis hizmet veren) firmalar adisyon düzenlemek zorunda değillerdir. Adisyonun mutlaka matbaa tarafından basılması ve numaralandırılması gerekmektedir. Adisyon bir ticarileştirme belgesi olmasına karşın bir muhasebeleştirme belgesi değildir. Muhasebeleştirme işlemleri fatura ve fişler üzerinden yapılır. Adisyon sadece müşteri ve firma arasındaki hizmet alış verişini belgeler.

Adisyon üzerinde bulunması gereken bilgiler;

– Firmanın ünvanı, adresi, telefon, vergi dairesi adı ve vergi numarası

– Hizmet tarihi, müşteri adı, hizmet saati, masa numarası

– Verilen hizmetin veya ürünün cinsi, adı (örneğin, çay, kahve, soda, meyve, tost, menemen, pasta gibi)

– Sipariş adedi ve birim fiyat

– Tutar, kdv (katma değer vergisi) ve oranı, toplam tutar

Adisyon Nasıl Düzenlenir?

Her masa için ayrı ayrı olacak şekilde adisyon düzenlenir. Müşterinin hizmeti almaya başladığı andan yani bir sipariş vermesinden sonra düzenlenir ve müşteri masasına bırakılır. Devam eden siparişler olursa da aynı adisyon üzerine işlenmek suretiyle devam edilir. Müşteri adisyonda belirtilen tüketimler hesaplandıktan sonra tutarı kasaya öder. Adisyon aynı zamanda müşterinin de tutarı gözden geçirmesini, çe etmesini sağlar. Müşteri adisyon üzerinden verdiği siparişlerin miktarını, tutarını kolaylıkla görebilir ve herhangi bir hesaplama yanlışında müdahale edebilir. Ayrıca müşteri talep ederse adisyonun bir nüshasını da faturasıyla birlikte alabilir.

Hizmet sektöründe özellikle hesaplara müşteriler tarafından itirazlar çok gelebilmektedir. Adisyon düzenlenerek hesaplara gelebilecek olan olası müşteri itirazları da böylece önlenmiş olur. Herhangi bir hesap itirazında, müşteri ve ilgili garson veya görevli adisyon üzerinden gerekli incelemeyi yapar ve varsa bir yanlış hesaplama kısa sürede çözüme kavuşur.

SON YORUMLAR